Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: zarabianie w sieci

niedziela, 20 września 2015

Czy w internecie masz dorobić? Oczywiście, z pewnością sposobów jest wiele. Nie czuję się tu znawcą, tym bardziej, że nie szukam takich okazji, a wręcz przeciwnie - podchodzę do nich bardzo nieufnie.
Są tu jednak 2 wyjątki. Od ładnych kilku lat współpracuję z dwiema sondażowaniami, sprawdziłam je więc w praktyce.. Nagrody otrzymałam i to w terminie, mogę zaświadczyć, że nie jest to żadne oszustwo.

Same ankiety w większości przypadków dotyczą spraw konsumenckich, choć w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej trafiłam też na ankietę badającą moje preferencje polityczne. Oczywiście są anonimowe, choć otrzymywane nagrody (również pieniężne) wymagają podania prawdziwych danych do celów podatkowych. Podatek nie jest potrącany, organizator płaci ryczałt za wypłaty poniżej 200zł.


Te portale to:
ePanel.pl
Zarejestrowałam się i od tamtej pory kilka razy w miesiącu dostaję maila z zaproszeniem do wzięcia udziału w ankiecie. Zajmuje to na ogół kilkanaście minut i nie jest za darmo. Wypełnienie ankiety związane jest z gratyfikacją - kilka złotych z ankietę. Po uzbieraniu kwoty 50zł pieniądze można wypłacić na swoje konto bankowe lub ofiarować którejś z organizacji charytatywnych.

Podobne zasady obowiązują także na portalu
GFK Polonia
Tu akurat moja współpraca zaczęła się od udziału w ankiecie telefonicznej - jakimś cudem mój numer został wylosowany i odpowiadałam na pytanie dotyczące zadowolenia z mojego operatora komórkowego. Na końcu ankieter spytał, czy nie chciałabym brać udziału w kolejnych ankietach, ale już w internecie. Zgodziłam się, podałam adres milowy i jakiś czas potem dostałam zaproszenie do rejestracji na portalu. Też dostaję maile z zaproszeniem do ankiety. Za wypełnienie każdej - dostaje się punkty, które można zamienić na nagrodę. Nagrody są różne - rzeczowe, bony do hipermarketów lub wypłata gotówki na konto.

W sumie nie zajmuje to wiele czasu, a kilka złotych się przydaje. Wypełniam je uczciwie, traktując jako swój głos w ocenie tego, co jest na rynku i czym się kieruję robiąc zakupy.
Moim zdaniem warto.


środa, 20 marca 2013

Skoro na blogu wyświetlane są reklamy - każdy oczekuje, że będą z tego tytułu jakieś wpływy. Uzbieraną kwotę można podejrzeć pod linkiem Moje konto.

Adtaily - ustawienia 

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Widzimy tu aktualną kwotę na naszym koncie. Na obrazku widoczna jest kwota 0zł, ale nie oznacza to, że nie warto się angażować w te reklamy. To konto założyłam jako konto testowe, związane z blogiem testowym służącym do ilustrowania zakładania i prowadzenia blogu na Bloxie:

http://testowaniebloxa.blox.pl

Nie chcę sobie komplikować życia i tam akurat nie chcę zarabiać na AdTaily. Wyłączyłam reklamy rozliczane za kliknięcie, wstawiłam stawkę zaporową 100zł za dzień (przy niskiej liczbie odwiedzin z pewnością nikt się nie zdecyduje na wykupienie reklamy). Włączyłam natomiast reklamę społeczną, która i tak jest wyświetlana za darmo. Na moim podstawowym koncie zbiera mi się zdecydowanie więcej (choć na wszelki wypadek uprzedzam - nie sa to kokosy).

Zgromadzone w AdTaily środki można wypłacić po uzbieraniu kwoty co najmniej 100zł. Tu niestety pojawia się problem, gdyż pieniądze są wypłacane nie na konto bankowe, tylko na konto Paypal. Wprawdzie sam Paypal jest bardzo przydatny do wszelkich płatności internetowych i warto mieć takie konto, ale na początki jest to jednak pewne utrudnienie. Później już idzie automatycznie i bez problemu. Samo założenie konta PayPal opiszę w osobnej notce.

Istotna sprawą jest tu także kwestia opodatkowania. Są przychody, więc musi zostać także pobrany podatek, prawda? Dlatego musimy podać swoje dokładne dane osobowe - nie ma zmiłuj się. Przy czym sama kwestia odprowadzenia zaliczki podatku spoczywa już na nas samych. No, ale to także kwestia na później.

poniedziałek, 11 marca 2013

Kampanie Adtaily zlokalizowane są w oddzielnej zakładce Kampanie

kampanie AdTaily

W ramach AdTaily możliwy jest podgląd następujących kampanii:

 • Aktualne kampanie
  • aktywne kampanie rozliczane za dzień
   kampanie wykupione w widgecie na naszym blogu
  • aktywne kampanie własne
   kampanie własne wstawione przez nas, reklamujące np. naszą inną stronę czy blog
  • reklamy do wyświetlenia w terminie późniejszym
   reklamy przeznaczone do wyświetlenia w późniejszym terminie. Mogą to być reklamy wykupione na dzień, a także reklamy rozliczane za kliknięcie.
 • Kampanie do moderacji
  • kampanie do moderacji
   kampanie oczekujące na zatwierdzenie lub odrzucenie (w przypadku gdy mamy włączoną moderację)
  • kampanie społeczne
   kampanie bezpłatne, poświęcone ważnym celom społecznym
 • Kampanie archiwalne

kampanie, których wyświetlanie już się zakończyło

 

środa, 06 marca 2013

Wygląd widgetu AdTaily, tak jak i opisywane w poprzedniej notce - ustawienia, znajduje się w zakładce Serwisy.

AdTaily - wygląd widgetu

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Wchodzimy w opcję dostosuj wygląd widgetu i dopasowujemy okienko reklam AdTaily do naszych potrzeb.

Standardowy wygląd to:

AdTaily - wygląd widgetu

Poszczególne elementy wyglądu to:

AdTaily - wygląd widgetu

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Zarówno Tytuł jak i Link zakupu są puste przed pierwszą zmianą. Puste pola skutkują wyświetleniem standardowych opisów czyli Reklamy oraz Dodaj tu swoją reklamę. Ja zmieniłam tu wpisy - tak jak to widać na obrazku powyżej. Oczywiście każdy może wpisać tu własny tekst zachęcający do wykupienia reklamy.

Pozostaje jest ustawienie kolorów - tak, aby pasowały kolorystycznie do naszego blogu.

Klikamy na kwadracik opisujący odpowiedni element:

AdTaily - wygląd widgetu

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

W pierwszej kolejności wybieramy kolor z poziomego paska barw podstawowych, a następnie - odcień z kwadratu. Na obydwu polach kolor ustalamy klikając w danym miejscu, a następnie przesuwając myszkę z wciśniętym lewym przyciskiem myszy. Po prawej stronie jest widoczny podgląd naszego widgetu, więc możemy od razu zobaczyć efekt.
W ten sam sposób ustalamy kolor pozostałych elementów okienka z reklamami.

Na dole jest też pole, w którym ustalamy liczbę reklam w naszym serwisie. Standardowo jest 6, maksymalnie 14.
Wprowadzone zmiany oczywiście zapisujemy. W każdej też chwili możemy wprowadzić kolejne.

Efekt - do obejrzenia na blogu poglądowym:

Zakładanie bloga

Wszystkie notki związane z zakładaniem i prowadzeniem bloga na Bloxie są w kategorii Blox.

wtorek, 26 lutego 2013

Zgodnie z obietnicą - pora na ustawienie poszczególnych elementów reklam AdTaily na naszym blogu.
Logujemy się na stronie: http://www.adtaily.pl

AdTaily - logowanie

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Na początek przechodzimy do zakładki Serwisy:


 Adtaily - ustawienia

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Następnie wchodzimy w opcję edytuj i wypełniamy poszczególne pola.

 • Nazwa - tytuł naszego bloga. Przenosi się automatycznie, ale można tu zmienić
 • Adres - również przeniesiony automatycznie z Bloxa. Jest tu po prostu link do naszego bloga
 • Opis - tu możemy wstawić krótki opis naszego bloga informującego ewentualnych reklamodawców o czym piszemy i do kogo adresujemy nasz blog
 • Słowa kluczowe - nazywane też tagami. Pojedyncze słowa-hasła związane z naszym blogiem
 • Serwis dla dorosłych - opcja, której zaznaczenie informuje, że treść prezentowana na blogu jest przeznaczona tylko dla użytkowników dorosłych
 • Cena - kwota brutto za dzień wyświetlania reklamy na blogu. Dotyczy ona reklam wyświetlanych na dni. Domyślnie na starcie jest to 0,79zł i oczywiście możemy to zmienić. Jaka powinna to być kwota? Wszystko zależy od ilości odwiedzin naszego bloga. Dla nowych blogów, dopiero zdobywających czytelników, proponowałabym raczej 0,20zł. Zbyt wysoka cena, przy małej ilości odsłon może zniechęcić reklamodawców i nie zdecydują się na wykupienie u nas reklamy.
  Na blogu testowym, ilustrującym wszystko to, o czym tu piszę, ustawiłam cenę 100zł - właśnie dlatego, aby była to cena zaporowa. Na normalnych blogach mam ceny zdecydowanie niższe.
 • Czas trwania kampanii wykupionej przez widget - zaznaczona opcja wyboru oznacza, że reklamodawca będzie miał możliwość optymalizacji wykupionych reklam. Brzmi fajnie, ale w praktyce oznacza to, że jeżeli na naszym blogu nie mamy kilkunastu tysięcy odwiedzin dziennie - minimalny czas wykupienia u nas reklamy to 90 dni. Na to nie zdecyduje się z pewnością żaden reklamodawca. Zdecydowanie lepiej zostawić to pole puste - wówczas będzie można wykupić reklamę także na 1 dzień, kilka dni - pełna elastyczność.
 • Moderacja- do wyboru dwie opcje: włączona i wyłączona. Jeżeli włączymy moderację - każda reklama wykupiona na naszym blogu musi wpierw zostać przez nas zatwierdzona i may możliwość jej odrzucenia. Jeżeli moderacja jest wyłączona - wyświetli się bez zatwierdzania.
  Prowadzę kilka blogów, o różnej tematyce i moderację reklam mam włączoną tylko na blogu o Ewangelii, na pozostałych nie.
 • Kampanie CPC - zaznaczenie tej opcji powoduje, że na naszym blogu będą wyświetlane także reklamy rozliczane za każde kliknięcie. O poszczególnych rodzajach reklam pisałam tu:
  Rodzaje reklam AdTaily
  Moim zdaniem - warto włączyć. 

Na końcu wszystkie wprowadzone przez nas zmiany trzeba zapisać. Przycisk Zapisz jest na dole ustawień serwisu.

piątek, 15 lutego 2013

Poprzedniej notka poświęcona była włączaniu reklam AdTaily na blogu. Po zastosowaniu procedur tam opisanych na naszym blogu pojawia się widget AdTaily.

reklamy AdTaily

Właściwości widgetu (czyli tej części strony internetowej przeznaczonej na reklamy AdTaily). Wygląd i podstawowe ustawienia widgetu można zmieniać - to będzie temat następnej notki.

Wyświetlane reklamy mają różną hierarchię ważności - te najważniejsze wyświetlane są u samej góry. Rozróżnianych jest tu kilka rodzajów reklam:

 • reklamy wyświetlane na dni - wykupione na blogu poprzez widget lub sklep AdTaily. Mają pierwszeństwo wyświetlania w widgecie;
 • reklamy opłacane za kliknięcie. Ich dystrybucją zajmuje się serwis AdTaily, wyznaczając za każde kliknięcie w reklamę odpowiednią stawkę;
 • reklamy społeczne - bez wpływów, reklamujące ważne akcje społeczne;
 • reklamy własne - czyli te reklamy, które sami stworzymy. Oczywiście tu nie ma żadnych wpływów za kliknięcia w takie reklamy, ale możemy w ten sposób zareklamować np.sami siebie;

Każdy rodzaj reklam można włączać lub wyłączać w zależności od potrzeb i/lub chęci. Oczywiście klikanie w wykupione reklamy na własnym blogu, tylko po to, aby zwiększyć swoje przychody jest mało uczciwe. Tak jak i inni dystrybutorzy reklam, tak i AdTaily ma swoje zabezpieczenia przed tego typu nadużyciami. Nie polecam takiego sposobu na wzbogacenie.
ministat liczniki.org