Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: portal

wtorek, 07 maja 2013

Miejsce określone przez miejsce dostępu do internetu, przydzielane w sposób przez naszego operatora czyli dostawcę internetu. Jest to ciąg przedzielonych kropkami grup cyfr. Każdy serwer czy portal ma też swój adres IP (choć w tym przypadku stały tzn. zawsze taki sam), ale łącząc się z nim nie musimy wprowadzać adresu IP, wystarczy adres internetowy, który automatycznie zostanie „przetłumaczony” na adres IP. 

 

 

 

Tagi: portal
21:22, marzatela , Internet
Link Komentarze (1) »
środa, 19 grudnia 2012

Dziś kolejna notka z serii o zakładaniu bloga na Bloxie. Cały cykl jest tu:

Blox

Tym razem coś, co może zainteresować wiele osób czyli wstawianie zdjęć i obrazków. Na serwer można wstawiać zdjęcia nie większe niż 1 Mbit. Warto też pamiętać o tym, że zbyt szerokie zdjęcia będą fatalnie wyglądały na blogu, gdyż zasłonią wszystkie inne jego elementy. Wymiary zdjęcia można dopasować w trakcie wstawiania do notki. 

Kolejne kroki wstawiania zdjęcia do notki zilustrowałam małym filmikiem:

A notka, która posłużyła jako przykład jest tu:

Notka ze zdjęciem

Tagi: blog portal
09:15, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
niedziela, 16 grudnia 2012

Kontynuując cykl opisujący zakładanie bloga - w ramach kategorii Blox, pora na na ciąg dalszy. Przystępujemy do pisania pierwszej notki.
Po założeniu bloga, po zalogowaniu się na stronie Blox.pl widzimy już nasz blog:

pisanie bloga

(kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Jeżeli mamy kilka blogów - widoczna będą tu wszystkie. Oczywiście pod warunkiem, że założymy je z tego samego konta na portalu, a nie będziemy zakładać oddzielnych kont dla każdego bloga. To drugie rozwiązanie zresztą jest mało wygodne - ja sama prowadzę kilka zupełnie różnych blogów, wszystkie na tym samym koncie portalu.

Teraz wystarczy nacisnąć nacisnąć przycisk Pisz i przystąpić do pisania notki.

notka na blogu

(kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Po prawej stronie są 2 przyciski: Zapisz i Publikuj. Zapisujemy notkę  w trakcie jej pisania (dobry zwyczaj, żeby nie stracić przypadkowo tego co piszemy i to nie tylko na blogu). Można też po zapisaniu dokończyć notkę w dowolnym momencie, także innego dnia.
Po naciśnięciu przycisku Publikuj - notka jest już widoczna na blogu. Znika przycisk Zapisz, choć nadal możemy edytować notkę, poprawić błędy czy coś dopisać.

Notka widoczna na rysunku powyżej też już została opublikowana. Jest tu:

Pierwsza notka

Zachęcam do spróbowania :)

Tagi: blog portal
16:59, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
sobota, 15 grudnia 2012

Kontynuując cykl zakładania bloga na Bloxie - pora przystąpić do konkretów. Pierwszy krok to założenie konta na portalu Gazeta.pl. Na całym portalu wystarczy mieć jedno konto, za pomocą którego będzie można logować się na blog, komentować na forach itp.

Konto zakładamy tu:

Rejestracja konta

W poszczególne pola formularza wpisujemy:

 • login czyli unikalną nazwę użytkownika. Pod tą nazwą będziemy widoczni na portalu. Moim loginem jest marzatela - widoczny jest pod moimi notkami na blogu czy komentarzami.
  Jako login możemy wybrać dowolną nazwę, o długości co najmniej 2 znaków. Musi jednak być unikalna - szanse na to, że np. login Ela jest wolny są raczej niewielkie. Jeśli już to lepiej spróbować np. Ela30012, lub jakiś inny numer. Login nie może zawierać spacji (czyli odstępów pomiędzy znakami).
 • hasło - co najmniej 8 znaków. Mogą to być duże i/lub małe litery, mogą być cyfry, kropki itp. Osobiście radzę unikania polskich znaków czyli wszystkich literek typu ą, ę, ś, ć itp.
  Hasło wpisujemy dodatkowo w kolejne pole formularza, żeby uniknąć pomyłek.
  I zapisujemy w wersji papierowej - pamięć bywa zawodna. Ja mam obok komputera mały notes, w którym zapisujemy krótkie informacje: nazwa portalu, login i hasło.
 • konto e-mail - tu podejmujemy decyzję, czy chcemy też założyć adres pocztowy typu login@gazeta.pl. Moim zdaniem warto - wszystkie sprawy z blogiem będziemy obsługiwać właśnie przez tą skrzynkę pocztową.
 • e-mail alternatywny - inny adres e-mail, z którego już korzystamy. Przydaje się, jeśli notesik z hasłami gdzieś się zawieruszy, a my zapomnimy hasła.
 • przepisz tekst z obrazka - wystarczy wpisać to co widoczne jest na obrazku. Jest to zabezpieczenie przed automatycznymi programami.
 • akceptacja regulaminu - konieczne jest zaznaczenie pola poniżej regulaminu. Sam regulamin oczywiście też warto przeczytać. To, co najważniejsze - korzystanie z portalu i prowadzenia bloga jest całkowicie bezpłatne! 

 zakładanie konta

Naciskamy dalej. Po drodze jeszcze możemy wybrać czy i jakie newslettery chcemy otrzymywać. Od tej pory mamy zarejestrowane konto na portalu Gazeta.pl

22:37, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 01 października 2012

Portal to nic innego jak bardzo rozbudowana strona internetowa, zawierająca wiele różnych funkcjonalności i treści. Na portalu z reguły można założyć własną skrzynkę pocztową, stronę www, blog, fotoalbum, forum dyskusyjne i wiele innych. Do najpopularniejszych portali w polskim internecie należą Onet, Gazeta, Wirtualna Polska, Interia czy wiele innych, w tym lokalnych.     
Specjalnym rodzajem portali internetowych są portale społecznościowe, często nazywane także serwisami społecznościowymi.

Tagi: portal
15:22, marzatela , Internet
Link Dodaj komentarz »ministat liczniki.org