Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: blog

sobota, 22 września 2018

Ostatnio doszłam do wniosku, że strasznie zapuściłam się w prowadzeniu większości moich blogów. Owszem, jest to zjawisko dotykające całą blogosferę, ale mimo wszystko, nie jest to żadne usprawiedliwienie. Postanowiłam wziąć się w garść i zacząć nadrabiać zaległości. Tym bardziej, że tematów do pisania nie brakuje.
A ponieważ ostatnio bardzo mocno posypało mi się zdrowie, zakładam na tym blogu nową kategorię:

Cukrzyca i nie tylko

Opisywać tu będę swoje doświadczenia i zmagania z chorobą. Biorąc pod uwagę, jak wiele sama szukałam informacji w internecie na ten temat - może komuś się przyda?
Zobaczymy.

czwartek, 25 maja 2017

zdjęcie stockoweKażdy prowadzący bloga czy stronę internetową z pewnością co jakiś czas trafia na problem - skąd wziąć ciekawe zdjęcie/obrazek/grafikę do zilustrowania treści? Wprawdzie w internecie można znaleźć wszystko, ale zawsze pozostaje kwestia praw autorskich. Lepiej nie umieszczać takich kradzionych obrazków.

W internecie jest wiele witryn oferujących różnego rodzaju grafiki i zdjęcia. Oczywiście są to witryny komercyjne, ale niektóre z nich część zdjęć oferują za darmo. Jedną z takich witryn jest

Freeimages

Strona posiada polską wersję językową, można znaleźć na niej naprawdę wiele tysięcy bezpłatnych zdjęć. Wystarczy założyć konto (oparte tylko na adresie e-mail) i można pobierać zdjęcia.

Bezpłatne grafiki na freeimages

Działa wyszukiwarka, więc bez problemu można znaleźć wybraną tematykę. Po znalezieniu interesującej nas grafiki, klikamy na nią i klikamy, wybierając potrzebną rozdzielczość.

pobieranie graiki

Potem wystarczy tylko zapisać obrazek

pobieranie graiki

I już. Możemy korzystać, wzbogacając treść ciekawymi ilustracjami.

 

 

czwartek, 04 sierpnia 2016

Przeglądając ranking blogów na Bloxie:

TOP 1000

wyraźnie widać, że czołowe miejsca zajmują tam blogi kulinarne. Zdecydowanie właśnie ten gatunek blogowania jest najpopularniejszy. Cóż, kuchnia nigdy nie była moim królestwem, mnie to więc nie dotyczy. Choć właśnie blogi kulinarne stały się inspiracją do stworzenia tego blogu. Mam koleżankę, która w kuchni wyczynia przepyszne cuda i od dawna namawiam ją do założenia blogu, w którym mogłaby to wszystko pokazywać i opisywać. Dlatego założyłam nowy blog, z kategorią Blox, gdzie opisuję jak założyć i prowadzić blog na tej platformie. Z czasem się to wszystko rozrosło - w ostatnia niedzielę minęły 4 lata od powstania tego blogu.
Koleżanka własnego nadal nie założyła, ale ciągle wierzę, że w końcu się zdecyduje.

A dla wszystkich blogerów kulinarnych świetna książka poświęcona fotografii kulinarnej.
Dziś, 4 sierpnia 2016r. - w promocji za pół ceny.

 

12:05, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
wtorek, 17 maja 2016

Od pewnego czasu na blogach platformy Blox pojawiło się kilka nowości, których trudno nie zauważyć. Przede wszystkim pod każą notką pojawiły się polecane wpisy, powiązane tematycznie z tematem notki. Wygląda to tak: 

Polecane wpisy 

Niektóre z tych polecanych wpisów prowadzą do innych notek tego samego blogu, niektóre do innych blogów.
Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, nie tylko pozwala na rozszerzenie tematu notki, ale także umożliwia poznanie innych ciekawych blogów. Kto wie, na co trafimy?

Opcja ta jest domyślnie włączona na wszystkich blogach, ale można wyłączyć, rezygnując z polecanych wpisów. Robimy to w zakładce Ustawienia --> Wpisy

Polecane wpisy

Na samym dole znajduje się pole kombi, w którym możemy wybrać włączone lub wyłączone.

Polecane wpisy

No i oczywiście, jak po każdych wprowadzonych zmianach - zapisujemy.

Tagi: blog blox
22:30, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »
wtorek, 05 maja 2015

Jak donosi Blox - blogi na tej platformie są dostosowane do wyświetlania nie tylko na monitorach klasycznych komputerów, ale również na wszelkich urządzeniach mobilnych typu smartfony czy tablety.

Blox klika się z mobilnych

Zarówno w tej notce, jak i w wielu innych miejscach w internecie pojawiają się takie pojęcia jak wersja mobilna czy wersja responsywna. Co to oznacza?

Strona mobilna to "lżejsza" czyli pozbawiona części obrazków i formatowania tekstu wersja strony internetowej. Wszystkie blogi na Bloxie mają włączoną automatycznie taką wersję strony. Wystarczy wpisać adres takiej strony np. w przeglądarce na smartfonie, aby zobaczyć jak to wygląda. Dominuje zdecydowanie tekst.

Mój blog testowy wygląda w takiej wersji tak:

wersja mobilna strony

Strona responsywna to bardziej zaawansowana wersja strony mobilnej. Przed załadowaniem sprawdzana jest rozdzielczość (w uproszczeniu mówiąc - wymiary) urządzenia, na którym jest wyświetlana i w zależności od tego, pojawia się mniej lub bardziej bogata w grafikę wersja strony. Blogi oparte o nowe wersje szablonów Bloxa to strony responsywne.

Dlaczego ostatnio stało się to tak głośne? Wynika to przede wszystkim ze zmiany algorytmu wyszukiwania Google. To od niego zależy na jakim miejscu pojawia się nasza strona w tej wyszukiwarce. A od 21 kwietnia 2015 roku przystosowanie strony do urządzeń mobilnych zyskało zdecydowanie większe znaczenie w tym algorytmie. Chcąc być widocznym - trzeba się dostosować.

Każdą stronę można sprawdzić pod kątem przystosowania do urządzeń mobilnych tu:

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi

sobota, 14 marca 2015

Jak wstawić na blogu skrypt "Ostatnie komentarze"? Tak jak na przykład tu:

Ostatnie komentarze

Oczywiście skrypt jest dynamiczny, sam automatycznie się aktualizuje. Komentarze umieszczone są malejąco wg daty dodania. Stare komentarze, które nie zostały zastąpione nowymi, znikają po tygodniu (o ile dobrze pamiętam). 

Skrypt został stworzony przez autora blogu testblog.blox.pl. Notka opisująca jest tu:

Ostatnie komentarze w nowym wydaniu

A jak ktoś chce na skróty - to wystarczy tak:

  • kopiujemy ten fragment tekstu:

<!--Ostatnie komentarze-->
<script type="text/javascript">var lcOptions = {znaki:50,liczba:5,tytul:"Ostatnie komentarze"}</script>
<script id="LCScript" type="text/javascript" src="http://testblog.blox.pl/resource/blox.recentcomments.js"></script>
<!--//Ostatnie komentarze-->

  • wklejamy do bocznej szpalty bloga:

Ostatnie komentarze

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Potem wystarczy tylko zapisać (przycisk Zapisz zmiany pod polem na kod HTML) i gotowe.

 


 

Kurs Programowania w JavaScript

ddd

18:56, marzatela , Blox
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 lutego 2015

Każdy bloger chciałby, aby jego blog był często odwiedzany. Najlepiej interaktywnie tzn. aby pozostawał ślad w postaci komentarzy.
Wiedza o tym ile osób nas odwiedza jest też z pewnością bardzo ciekawa. O możliwych do włączenia na blogu statystykach odwiedzin pisałam już kiedyś tu:

Notki z tagiem Statystyki

Tym razem pora na licznik odwiedzin online (czyli ile osób w danym momencie jest na blogu).  Na tym blogu umieszczony jest z prawej strony i wygląda tak:

widget

Jego wstawienie na blog jest bardzo proste i nie wymaga żadnego zakładania konta, logowania się itp.  Jest też całkowicie bezpłatne.
Wchodzimy na stronę:

http://whos.amung.us

Pierwszy, najprostszy kod jest od razu widoczny na stronie - wystarczy go tylko skopiować i wkleić na blogu. Ja proponuję jednak kliknąć w link galerii i nieco go zmodyfikować:

widget

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

W galerii możemy przede wszystkim zmienić jego kolor, a także położenie.

Wybieramy kolorowe widget i widzimy domyślne ustawienia kolorów. Możemy je zmienić klikając w kolorowe kółko, a następnie wybierając z palety kolor.

widget

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Kolor tła wybiera się na kółku z lewej strony, kolor czcionki - na kółku po prawej. Efekt od razu jest widoczny na ekranie, więc można dopasować odpowiednie kolory.

Kolejny krok to skopiowanie kodu. Dwukrotne kliknięcie w okienko z kodem zaznaczy cały kod. Jeżeli kod jest zaznaczony, naciskamy przycisk Ctrl C (obydwa jednocześnie). Kod mamy już w Schowku, więc możemy go wkleić na nasz blog.

Robimy to w zakładce Ustawienia, Boczna szpalta:

widget

Znajduje się tam pole na dodatkowy kod HTML. Wchodzimy w to pole, wklejamy kod (jednoczesne naciśnięcie przycisków Ctrl i V), naciskamy przycisk Zapisz zmiany i już. 

Efekt na blogu testowym wygląda tak:

widget

A klikając na taki umieszczony na blogu licznik - można podejrzeć co się dzieje na blogu, iel i na jakich stronach jest osób. 

18:35, marzatela , Blox
Link Komentarze (2) »
piątek, 19 grudnia 2014

Od pewnego czasu wszyscy prowadzący blog na Bloxie zauważyli z pewnością, że stary, dobrze znany interfejs został zastąpiony nowym wyglądem. Ja zetknęłam się z nim już wcześniej, byłam w gronie testerów. I tak jak kilka miesięcy temu, tak i teraz mam jedną generalną uwagę: jeszcze bardzo dużo zostało do zrobienia. Na tym etapie nowy Blox nie jest tak przyjazny i nie ma tylu możliwości, co stary, dobrze znany Blox w wersji klasycznej.
W każdym razie - ja cały czas korzystam z wersji starej. Na wszelki wypadek - po zalogowaniu wystarczy kliknąć na link Wersja klasyczna w prawym górnym rogu.

 

Nowy Blox

Nastąpi automatyczne przekierowane starej wersji.  A tam już znajdują zastosowane wszystkie notki, w których opisuję jak założyć i prowadzić blog na Bloxie. Są one wpisane w kategorii Blox.

Tagi: blog blox
13:16, marzatela , Blox
Link Komentarze (2) »
wtorek, 05 sierpnia 2014

Jak wstawić własny kod. np. wtyczkę FB na blogu? Na blogu na Bloxie - opisałam to tu:

Wtyczka społecznościowa FB

A jak to wygląda na Bloog.pl czyli platformie blogowej Wirtualnej Polski? Zostałam poproszona o pomoc, a ponieważ może przydać się to także innym - najlepiej umieścić to po prostu w notce.

Po zalogowaniu na Bloog.pl , przechodzimy do ustawień:

ustawienia Bloog.pl

a następnie wybieramy wygląd:

ustawienia Bloog.pl

Po prawej stronie widoczny jest aktualnie używany szablon. Klikamy widoczny przy nim przycisk Edytuj szablon.

ustawienia Bloog.pl

Po wejściu w edycję - po lewej stronie pojawią się dostępne opcje. Do wpisania własnego kodu wykorzystujemy opcję własny skrypt w opcji grupie Widgety:

ustawienia Bloog.pl

Klikamy na edytuj, otwierając w ten sposób okienko do wpisania własnego kodu - np. kodu wtyczki społecznościowej (lub dowolnego innego). Wklejamy kod:

ustawienia Bloog.pl

Zapisujemy - zarówno w okienku, jak i w całym module po lewej stronie:

ustawienia Bloog.pl

I już - po chwili kod będzie widoczny na blogu. W wybranym przeze mnie szablonie - wtyczka FB jest widoczna na dole, po prawej stronie.

Na moim, założonym specjalnie w celu zilustrowania kolejnych kroków wyszło to tak:

marzatela na Bloog.pl

 

Tagi: blog Facebook
17:59, marzatela , Internet
Link Komentarze (3) »
wtorek, 22 lipca 2014

Moje notki na temat prowadzenia bloga na Bloxie powoli się rozrastają, choć koleżanka, dla której założyłam kategorię:

Blox - blog na Bloxie

jakoś do tej pory nie założyła jeszcze swojego własnego. Może jednak kiedyś znajdzie chwilę?
Ja sama też jestem zabiegana, mam mało czasu na pisanie nowych notek, przede mną dużó do nadrobienia.

Tym razem będzie nietypowo, ale sprawa jest ważna. Administratorzy Bloxa zbierają pytania blogerów na temat prawnej strony prowadzenia bloga. Mając dylematy związane np. z ochroną praw autorskich, co wolno publikować itp. - można je wpisać w komentarzu tu:

Blogerze - masz pytanie do prawnika?

Akcja trwa do poniedziałku 28-go lipca br. Warto zajrzeć.


 

 

Tagi: blog prawo
15:07, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5ministat liczniki.org