Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: Bezpieczeństwo

czwartek, 22 sierpnia 2013

W uzupełnieniu poprzedniej notki
Oszukańcze maile z banku
krótki filmik ilustrujący na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu maili:

Oczywiście dotyczy to nie tylko fałszywych maili z banków, ale generalnie wszystkich maili. Ostrożności nigdy nie jest za wiele.

środa, 21 sierpnia 2013

O bezpieczeństwie w internecie pisałam już kiedyś:

Notki z tagiem: bezpieczeństwo

Może jednak warto je przypomnieć? Okazja niezłą, ostatnio trafiają do mnie maile podszywające się pod banki. Opisywałam to na swoim innym blogu:
PKO BP: masz 1 ważna wiadomość
oraz tu:
Deutsche Bank też ma dla ważną wiadomość
Wygląda na to, że oszuści przeprowadzają jakąś szeroką akcję zdobywania loginów i haseł do bankowości elektronicznej. Warto uważać i nie otwierać, a już na pewno nie klikać w linki otrzymywane w mailach udających korespondencję z banku.
Owszem, banki też czasem mogą do nas wysyłać maile, choć najczęściej są to typowe reklamy. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić i upewnić się, zamiast klikania w link, lepiej otworzyć przeglądarkę i ręcznie wpisać adres banku. Pamiętając o zasadach bezpiecznego logowania, a nie sugerując się samym wyglądem strony. Te podrobione z reguły są łudząco podobne do oryginalnych.

 


 

 

 

 

poniedziałek, 17 września 2012

O tym, że podstawą bezpieczeństwa w internecie jest dobry program antywirusowy pisałam niedawno tu:
Program antywirusowy
Na pewno to nie wszystko. Warto zwracać uwagę na strony, na które wchodzimy. Ma to szczególne znaczenie na tych stronach, na których musimy się logować. Dotyczy to przede wszystkim strony banków czy płatności, ale również portali społecznościowych.
Bezpieczne logowanie na takie strony zacznijmy od sprawdzenia jej adresu - czy nie ma tam np. jakiejś literówki w nazwie witryny. No i czy jest to strona bezpieczna. Co to znaczy?

Standardowe strony internetowe zaczynają się zawsze od http://, strony z zabezpieczeniem mają o jedną literkę więcej i zaczynają się od https://.

bezpieczne strony

Dodatkowo w przeglądarce wyświetla się symbol kłódki.

bezpieczne strony

To oznacza, że dane wpisane na tej stronie zostaną bezpiecznie przesłane do serwera.

 

sobota, 08 września 2012

Każdy pewnie słyszał o tym, że internet może być niebezpieczny. Niestety, roi się w nim od oszustów i hakerów próbujących wyłudzić informacje oraz podejrzeć nasze loginy i hasła. Czy wiedząc o tym, można nie obawiać się na przykład wchodzić na stronę internetową banku? Czy robić zakupy w sieci? Oczywiście, że można, wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przede wszystkim - program antywirusowy. To podstawa. Powinien być zainstalowany na każdym komputerze, a na podłączonym do internetu - obowiązkowo. Wybór jest tu bardzo duży, również w wersjach bezpłatnych dla użytkowników domowych. Programy takie można bez problemu znaleźć na płytkach dołączanych do różnych pism komputerowych, ale można także pobrać bezpośrednio w internecie.

Jednym z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych jest program Avast. Dostępny jest na stronie:

Avast w wersji free

Wystarczy kliknąć na znajdujący się na stronie przycisk Pobierz

 

Avast free antivirus

Po chwili pojawi się nowe okienko:

pobieranie programu

Po naciśnięciu przycisku Zapisz plik - program zacznie być zapisywany na naszym komputerze. W zależności od szybkości łącza - może to potrwać kilka minut.  Po zapisaniu wystarczy kliknąć na zapisany program i rozpocznie się instalacja. Najlepiej i najprościej jest zatwierdzać tu wszystkie ustawienia domyślne. Program jest w języku polskim, więc nie ma problemu, że wybierzemy jakąś dziwną opcję.
Sama instalacja też trwa kilka minut i wymaga ponownego uruchomienia komputera.
Po zainstalowaniu programu można od razu go zarejestrować (ważny jest adres mailowy). Mamy na to 30 dni - zarówno rejestracja jak i dalsze używanie programu jest także bezpłatne.
Sam program po instalacji będzie cyklicznie łączyć się z internetem, aktualizując bazę znanych wirusów. To działanie prawidłowe. Tak samo jak okresowe skanowanie komputera - czyli sprawdzanie, czy gdzieś nie ma wirusa komputerowego.

 

 
ministat liczniki.org