Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: przeglądarka

wtorek, 13 sierpnia 2013

RSS

RSS to specjalny kanał do odczytywania aktualizacji różnych stron. Do jego odczytywania potrzebny jest czytnik. Wbudowany jest w popularne przeglądarki internetowe oraz niektóre programy pocztowe.
Najbardziej przyjazna jest tu przeglądarka Internet Explorer. Wystarczy zaznaczyć znak RSS na pasku, aby dodać stronę do odczytu. Subskrybowane przez nas kanały można odczytywać w specjalnej zakładce przeglądarki. Tam, gdzie pojawiła się nowa treść – tytuł jest wyróżniony.

RSS

Listę źródeł można odświeżać w dowolnym momencie klikając prawym przyciskiem myszy na wykaz i z menu podręcznego wybierając Odśwież wszystko.

Mając na przykład listę ulubionych blogów, które stale odczytujemy, nie musimy ciągle na nie wchodzić, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się nowa notka. Można to sprawdzić właśnie za pomocą czytnika RSS. Dodajemy blogi do listy źródeł, a następnie wchodzimy tylko tam, gdzie jest coś nowego.czwartek, 11 października 2012

Krótki filmik ukazujący możliwości dostosowania przeglądarki internetowej Mozilla Firerfox do własnych, indywidualnych potrzeb:

 

poniedziałek, 17 września 2012

O tym, że podstawą bezpieczeństwa w internecie jest dobry program antywirusowy pisałam niedawno tu:
Program antywirusowy
Na pewno to nie wszystko. Warto zwracać uwagę na strony, na które wchodzimy. Ma to szczególne znaczenie na tych stronach, na których musimy się logować. Dotyczy to przede wszystkim strony banków czy płatności, ale również portali społecznościowych.
Bezpieczne logowanie na takie strony zacznijmy od sprawdzenia jej adresu - czy nie ma tam np. jakiejś literówki w nazwie witryny. No i czy jest to strona bezpieczna. Co to znaczy?

Standardowe strony internetowe zaczynają się zawsze od http://, strony z zabezpieczeniem mają o jedną literkę więcej i zaczynają się od https://.

bezpieczne strony

Dodatkowo w przeglądarce wyświetla się symbol kłódki.

bezpieczne strony

To oznacza, że dane wpisane na tej stronie zostaną bezpiecznie przesłane do serwera.

 

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Krótki filmik pokazujący jak dostosować dla własnych potrzeb podstawowe ustawienia przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 

czwartek, 09 sierpnia 2012

Internet Explorer 

Internet Explorer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Jest automatycznie dodawana do systemu operacyjnego Windows.
Każdą przeglądarkę można dostosować do swoich potrzeb. Niezależnie od indywidualnych przyzwyczajeń i mniejszej lub większej chęci do sprawdzenia co i gdzie da się zmienić, warto zwrócić uwagę na kilka możliwości:

 • zmiana stopnia powiększenia
  przycisk w prawym dolnym rogu przeglądarki pozwala na powiększenie treści w niej widocznej. Może być to użyteczne dla osób ze słabszym wzrokiem.

  powiększenie widoku okna IE

 • pasek ulubionych
  otwieramy poprzez naciśnięcie przycisku ulubione w lewym górnym rogu przeglądarki.
  Po jego prawej stronie jest także mała zielona strzałka, po naciśnięciu której pasek ulubionych nie chowa się, tylko cały czas pozostaje widoczny.

  pasek ulubionych

  Linki do ulubionych (czyli takie strony, do których chcemy mieć szybki dostęp)  dodajemy poprzez Menu --> Dodaj do ulubionych.

 • ustawienie przeglądarki domyślnej
  IE ustawiamy jako przeglądarkę domyślną w Menu Narzędzia --> Opcje

  Internet Explorer opcje

  W zakładce Programy naciskamy przycisk Ustaw domyślny. Na koniec Naciskamy przycisk Zastosuj w prawym dolnym rogu okienka. 
poniedziałek, 06 sierpnia 2012

Przeglądarka domyślna to przeglądarka, która otwiera się przy kliknięciu w hiperłącze. W systemie można jako jako domyślną przeglądarkę ustawić tylko jedną, choć oczywiście w dowolnej chwili można ja zmienić na inną. Jak to działa? Gdy dostajemy np. maila z linkiem do jakiejś strony i klikniemy w ten link - strona otworzy nam się na tej stronie właśnie w domyślnej przeglądarce.

I od razu ważna uwaga - takie przesyłane mailem linki mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli mail pochodzi od nieznanego adresata - w ogóle tego nie róbmy tego i mail od razu wykasujmy. Kto wie, czy nie zostaniemy przekierowani na stronę, która może zrobić sporo szkód w naszym komputerze i nie tylko. Tym bardziej, że jednym z popularniejszych internetowych oszustw jest przesyłanie maila udającego wiadomość banku, przekierowującego na stronę graficznie bardzo podobną do strony naszego banku i prośbę o zalogowanie się. Gdy to zrobimy - oszust ma pełen dostęp do naszego prawdziwego konta w banku. Wprawdzie wszystkie banki ostrzegają przed tym, ale i tak co jakiś czas wiele osób się nabiera.

piątek, 03 sierpnia 2012

Co to jest przeglądarka internetowa? Pytanie banalne, gdyż każdy z niej korzysta, choć nie każdy wie, że tak to się nazywa.
Jeżeli czytasz te słowa - to znaczy że właśnie połaczyłaś/eś się z internetem. Okno, w którym przeglądasz, czytasz treści w internecie to właśnie przeglądarka internetowa.

Przeglądarki są różne, wszystkie bezpłatne i z  reguły dołączane od razu do systemu operacyjnego czyli Windowsa.
Do najpopularniejszych należą:

 • Internet Explorer

  Internet Explorer

  Przeglądarka Microsoftu, obowiązkowa w każdym komputerze z systemem Windows. Często krytykowana i mająca wielu przeciwników, ale również wielu zwolenników.

 • Mozilla Firefox

  Mozilla Firefox

  Dobra przyjazna przeglądarka, często stosowana, szczególnie przez przeciwników IE.

 • Chrome

  Chrome

  Flagowy produkt firmy Google, szeroko przez nią wspierany. Coraz bardziej popularna.

 • Opera

  Opera

  Nieco mniej znana, ale bardzo przyjazna dla użytkownika.

W kolejnych notkach postaram się opisać ustawienia poszczególnych przeglądarek. Warto dostosować ustawienia do własnych potrzeb i przyzwyczajeń, korzystanie z nich stanie się wówczas łatwiejsze i przyjemniejsze.
Jaka przeglądarka jest najlepsza? Nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie. Sama na co dzień korzystam z IE  i Mozilli, w telefonie miałam kiedyś Operę (w wersji mini - właśnie z przeznaczeniem dla telefonów komórkowych).

A Ty z której korzystasz?
ministat liczniki.org