Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: strony internetowe

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Odwiedzając różne strony internetowe bardzo często możemy natknąć się na nich na linki do innych stron internetowych. Co to są linki?
Link nazywany jest także hiperłączem – to skrót prowadzący do określonej strony internetowej. W treści linku ukryty jest adres internetowy. Link na stronie internetowej najczęściej jest podkreślony (choć nie jest to warunek konieczny). Przesuwając myszką nad linkiem – możemy zauważyć również jak zmienia się kursor – najczęściej przybierając formę ręki z wysuniętym palcem wskazującym.

 kursor

Na dole przeglądarki (po lewej stronie) pojawia się także pełen adres internetowy, do jakiego prowadzi link. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy na link, powoduje przejście na stronę docelową. niedziela, 14 października 2012

Domena to 2, 3 – literowa końcówka adresu internetowego, określająca główną kategorię witryny internetowej. Jest to domena najwyższego rzędu, część adresu poprzedzająca tę końcówkę jest domeną niższego rzędu.  

Najczęściej spotykane domeny to:

  • pl – domena polska           
    (każdy kraj ma swoje własne oznaczenia domen np. niemieckie- de, rosyjska – ru, ie – irlandzka itd.)
  • eu – domena europejska
  • com – domena komercyjna
  • gov – oficjalna domena rządowa lub polityczna
  • org – domena organizacji
  • net - sieciowa

Warto tu zwrócić uwagę, że nazwą domeny kończą się adresy tylko głównych stron internetowych. Np. Adres główny tego blogu to:

http://komputerowepoczatki.blox.pl

Adres do jednej z notek to

http://komputerowepoczatki.blox.pl/2012/10/Przegladarka-Mozilla-Firefox.html

To, co po znaku ukośnika za nazwą domeny pl - to już podstrona.poniedziałek, 17 września 2012

O tym, że podstawą bezpieczeństwa w internecie jest dobry program antywirusowy pisałam niedawno tu:
Program antywirusowy
Na pewno to nie wszystko. Warto zwracać uwagę na strony, na które wchodzimy. Ma to szczególne znaczenie na tych stronach, na których musimy się logować. Dotyczy to przede wszystkim strony banków czy płatności, ale również portali społecznościowych.
Bezpieczne logowanie na takie strony zacznijmy od sprawdzenia jej adresu - czy nie ma tam np. jakiejś literówki w nazwie witryny. No i czy jest to strona bezpieczna. Co to znaczy?

Standardowe strony internetowe zaczynają się zawsze od http://, strony z zabezpieczeniem mają o jedną literkę więcej i zaczynają się od https://.

bezpieczne strony

Dodatkowo w przeglądarce wyświetla się symbol kłódki.

bezpieczne strony

To oznacza, że dane wpisane na tej stronie zostaną bezpiecznie przesłane do serwera.

 
ministat liczniki.org