Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: spam

piątek, 18 października 2013

Na platformie Blox prowadzę kilka różnych blogów. Każdy o innej tematyce, najstarszy ma już 7 lat. Mają już swoją historię, więc z punktu widzenia pozycjonowania pewnie warto umieścić na nich link do innej strony.
Na blogu jest to akurat proste - umieszcza się komentarz, w podpisie dodając adres do strony w internecie. Czytając niektóre komentarze widać ewidentnie, że właśnie o ten link chodzi, a sam komentarz najczęściej powstaje metodą Kopiuj - Wklej i zupełnie nie pasuje ani do tematu notki ani do rodzaju bloga. Tego typu komentarze na ogół wycinam, pozostawiam tylko te, w których autor zadał sobie trochę trudu i komentował na temat.

Mniej więcej 1,5 miesiąca temu na 2 moich blogach w ciągu jednego dnia pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Większość omdlewająco banalna i bez polotu - "ciekawa notka", "świetne rozwiązanie", "bardzo ciekawy blog", "ciekawe, nie znałem tego wcześniej", choć w kliku przypadkach autor się postarał i komentował wprawdzie krótko, ale na temat.
Wyraźnie jednak było widać, że głównym celem spamera było wypromowanie strony selly.pl....
Miesiąc temu dostałam maila od jakiegoś Kamila, kto podając się za autora prosił o wykasowanie linków. Poprosiłam o wyjaśnienie i dowiedziałam się, że były pisane na zlecenie, a komentujący nie otrzymał wynagrodzenia za swoje komentarze, więc chce je usunąć. Cóż, oszustów w sieci jest sporo, a niepłacenie za wykonaną pracę z pewnością zasługuje na potępienie. Nie wiem jednak (i zupełnie mnie to nie interesuje) jak wyglądały uzgodnienia pomiędzy Kamilem i jego zleceniodawcą. Komentarze wykasowałam, gdyż spam na pewno nie wpływa na wartość moich blogów. Okazało się jednak, że kilka z nich przeoczyłam i kilka dni temu pod tamtymi komentarzami pojawiły się kolejne, również prowadzące do strony selly.pl, ale tym razem o zupełnie innym wydźwięku: "artykuł jest beznadziejny", "beznadziejny blog", "najgorszy blog to właśnie ten" itp.
Wygląda na to, że niejaki Kamil próbuje w ten sposób wymusić na mnie wykasowanie tych przeoczonych komentarzy. Mało mi się to podoba, gdyż w żaden sposób nie czuję się stroną w jego sporze o brak zapłaty za wykonane zlecenie. Nie uważam też, żebym ja sama była zleceniodawcą Kamila i musiała dostosowywać się do jego żądań. Moje blogi i umieszczone na nich notki wcale nie muszą wzbudzać zachwytu we wszystkich, którzy na nie trafiają, każdy ma prawo do swojego zdania i opinii, więc raczej je zostawię. Tym bardziej, że zupełnie nie mam czasu na wojenki z udającymi pozycjonerów spamerami.
Inna sprawa, że taki zalew komentarzy na blogu wcale nie służy zwiększeniu Pageranku. Pozycjonowanie to też sztuka, w której ilość wcale nie musi się przekładać na jakość.
 

Pozycjonowanie i optymalizacja stron

wtorek, 14 maja 2013

W internecie tak jak w każdej społeczności obowiązują ustalone zasady zachowania i postępowania. Taki savoir vivre w internecie nazywamy jest netykietą i obowiązuje (a przynajmniej powinien obowiązywać) wszystkich użytkowników internetu.

Podstawowe zasady netykiety to:

 • nie używaj wulgaryzmów
 • nie obrażaj innych użytkowników, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz
 • wyłącz CapsLock
  pisanie dużymi literami jest uważane za krzyk i jest bardzo źle widziane
 • pisz na temat - zwięźle i w sposób zrozumiały dla wszystkich
 • nie spamuj na forach, blogach i innych stronach internetowych
  czyli nie umieszczaj wszędzie gdzie się da i zupełnie nie na temat np. linku do swojej strony czy bloga
 • nie rozsyłaj spamu pocztą mailową
  dotyczy to także różnego rodzaju "łańcuszków szczęścia"
 • wchodząc na jakieś forum internetowe - zapoznaj się z zasadami na nim obowiązującymi
 • chcąc zadać pytanie na forum - sprawdź, czy taki wątek wcześniej się już nie pojawił
  powielanie wątków jest bardzo źle widziane

Pamiętaj także o tym, że dobre wychowanie znane z świata realnego w internecie także obowiązuje, choć być może w niektórych przypadkach mnie restrykcyjnie. Forma Pan/Pani jest rzadko stosowana, domyślnie w internecie wszyscy używają formy Ty. Choć mogą być ludzie, którzy sobie tego nie życzą.

 

 

Tagi: forum spam
10:14, marzatela , Internet
Link Komentarze (3) »ministat liczniki.org