Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: łącze internetowe

wtorek, 02 października 2012

Co to jest VOIP? To skrót od Voice over IP czy luźno tłumacząc "głos poprzez IP". Oznacza to rodzja połączenia telefonicznego realizowanego poprzez internet. Świadczący taką usługę operator telekomuniakcyjny nie korzysta z międzymiastowych czy międzynarodowych łączy telekomunikacyjnych tylko realizuje to połączenie poprzez transmisję internetową.
Koszty takiego połączenia sa niższe, choć jakość takiego połączenia jest słabsza. Na pewno jednak można się porozumieć i prowadzić normalną rozmowę.

 

piątek, 28 września 2012

WI-FI to bezprzewodowy dostęp do internetu. Obecnie jest już coraz częściej dostępna w naszych domach. Mając w domu kilka komputerów i chcąc z nich korzystać jednocześnie - oprócz modemu potrzebny jest nam także router,, będący taką swoistą listą wielodostępową do internetu. Tak samo jak do jednego gniazdka zasilającego podłączamy poprzez trójnik czy listwę zasilającą komputer, monitor, głośniki, lampkę  itp. - tak samo do routera podłączamy komputery. W typowym routerze mamy do wyboru kilka gniazdek do podłączenia kabla sieciowego oraz właśnie sieć Wi-Fi umożliwiającą bezprzewodowe podłączenie do routera, a tym samym do internetu. Bez kabelka.
Oczywiście komputer musi być wyposażony w kartę sieciową WiFi, umożliwiającą takie połączenie. Obecnie jest to już praktycznie standard - wszystkie nowe komputery mają taka kartę.

wtorek, 25 września 2012

Początki powszechnego internetu w Polsce to zwykłe łącze telefoniczne i wybranie numeru
0-202122 tzw. dostęp komutowany. Mimo, że na stronach internetowych było o wiele mniej grafiki (obrazków, reklam itp.) i tak otwarcie jakiejś strony internetowej zawsze chwile trwało. I tanie nie było, łatwo można było się zapomnieć, a potem płacić za wielogodzinne połączenia z internetem.
Teraz to wszystko już odeszło w niepamięć. Standardem jest stałe łącze internetowe - wchodzimy do internetu kiedy i na jak długo chcemy. Choć te łącza też się miedzy sobą różnią, przede wszystkim prędkością. Jak szybkie jest nasze łącze? To zależy od podpisanej umowy z operatorem, od tego zależy też opłata za łącze.
W praktyce rzeczywistą prędkość naszego łącza internetowego możemy sprawdzić tez na stronie:

Internet Speed Test

Nie trzeba się nawet rejestrować, wystarczy nacisnąć przycisk Start i po chwili zobaczymy prędkość swojego łącza internetowego, a także czas trwania poszczególnych typowych akcji jak wysyłanie zdjęć czy ściąganie plików. Warto tam zajrzeć i przetestować się.

 
ministat liczniki.org