Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: moderowanie

wtorek, 22 stycznia 2013

Co to jest trackback? Trackback to link do notki na naszym własnym blogu. Taki swoisty komentarz. Czytając notkę na jakimś blogu możemy zamiast/oprócz komentarza - wstawić link do własnej notki. Oczywiście pod warunkiem, że autor bloga na to pozwala.

Ustawienia trackbacka są w tym samym miejscu, co ustawienia komentarzy:

trackback

Poniżej ustawień komentarzy są właśnie ustawienia trackbacków.

trackback

Oczywiście, tak jak zawsze po dokonaniu zmian - zapisujemy wprowadzone zmiany.

Lista trackbacków dodanych do naszego bloga z innych blogów jest widoczna w zakładce Komentarze --> Trackback

trackback 

Jeżeli mamy włączoną moderację trackbacków - to tu też decydujemy o ich publikacji lub usunięciu.

 

 

czwartek, 17 stycznia 2013

Nieodłączną częścią każdego blogu są komentarze. Piszemy kolejne notki, ktoś je czyta i komentuje - czy nie o to właśnie chodzi?
Ustawienia poszczególnych opcji komentowana na blogu są w zakładce Komentarze --> Konfiguracja.

ustawienia komentarzy

Poszczególne opcje to:

Komentowanie wpisów - włączamy lub wyłączamy możliwość komentowania

Komentarze bez logowania - opcja decydująca o tym, czy komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy (czyli posiadający konto na portalu gazeta). Jeżeli zaznaczymy tu TAK - dla użytkowników z zewnątrz wyświetlony zostanie adres IP ich komputera. Osobiście polecam to rozwiązanie - w końcu nie każdy czytelnik musi chcieć się rejestrować na portalu, za to może chcieć pozostawić swój komentarz.

Moderowanie komentarzy - tu decydujemy, czy każdy dodany komentarz ma od razu się ukazywać na blogu, czy chcemy ręcznie go zatwierdzać. Po włączeniu TAK - każdy komentarz jest niewidoczny do momentu, gdy go ręcznie nie zatwierdzimy.
Moderowanie jest w pewien sposób cenzurą, ale na swoim własnym blogu mamy prawo decydować o tym jakie treści mają się tam pojawiać. Niestety, w internecie jest sporo trolli (czyli użytkowników działających niezgodnie z zasadami, wpisującymi komentarze mające na celu głównie wywołanie kłótni) - jest to swoiste zabezpieczenie przed tym, czego nie chcemy u siebie widzieć. Oczywiście jest jeszcze kilka innych sposobów zabezpieczających przed tym - napiszę o tym w kolejnych notkach.

Komentujący musi podać kod z obrazka - włączenie tej opcji (czyli ustawienie na TAK) powoduje, że każdy dodający komentarz musi wpisać kod z obrazka. Jest to zabezpieczenie przed różnego rodzaju programami automatycznie dodającymi komentarze. Dla normalnych czytelników jest to opcja raczej uciążliwa.
Wygląda to tak:

ustawienia komentarzy

Jak to wygląda w praktyce? Na "blogu ćwiczeniowym" dołożyłam moderowanie oraz konieczność podania kodu z obrazka. Można tam wejść i spróbować jak to działa.
ministat liczniki.org