Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: blox

wtorek, 17 maja 2016

Od pewnego czasu na blogach platformy Blox pojawiło się kilka nowości, których trudno nie zauważyć. Przede wszystkim pod każą notką pojawiły się polecane wpisy, powiązane tematycznie z tematem notki. Wygląda to tak: 

Polecane wpisy 

Niektóre z tych polecanych wpisów prowadzą do innych notek tego samego blogu, niektóre do innych blogów.
Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, nie tylko pozwala na rozszerzenie tematu notki, ale także umożliwia poznanie innych ciekawych blogów. Kto wie, na co trafimy?

Opcja ta jest domyślnie włączona na wszystkich blogach, ale można wyłączyć, rezygnując z polecanych wpisów. Robimy to w zakładce Ustawienia --> Wpisy

Polecane wpisy

Na samym dole znajduje się pole kombi, w którym możemy wybrać włączone lub wyłączone.

Polecane wpisy

No i oczywiście, jak po każdych wprowadzonych zmianach - zapisujemy.

Tagi: blog blox
22:30, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »
wtorek, 05 maja 2015

Jak donosi Blox - blogi na tej platformie są dostosowane do wyświetlania nie tylko na monitorach klasycznych komputerów, ale również na wszelkich urządzeniach mobilnych typu smartfony czy tablety.

Blox klika się z mobilnych

Zarówno w tej notce, jak i w wielu innych miejscach w internecie pojawiają się takie pojęcia jak wersja mobilna czy wersja responsywna. Co to oznacza?

Strona mobilna to "lżejsza" czyli pozbawiona części obrazków i formatowania tekstu wersja strony internetowej. Wszystkie blogi na Bloxie mają włączoną automatycznie taką wersję strony. Wystarczy wpisać adres takiej strony np. w przeglądarce na smartfonie, aby zobaczyć jak to wygląda. Dominuje zdecydowanie tekst.

Mój blog testowy wygląda w takiej wersji tak:

wersja mobilna strony

Strona responsywna to bardziej zaawansowana wersja strony mobilnej. Przed załadowaniem sprawdzana jest rozdzielczość (w uproszczeniu mówiąc - wymiary) urządzenia, na którym jest wyświetlana i w zależności od tego, pojawia się mniej lub bardziej bogata w grafikę wersja strony. Blogi oparte o nowe wersje szablonów Bloxa to strony responsywne.

Dlaczego ostatnio stało się to tak głośne? Wynika to przede wszystkim ze zmiany algorytmu wyszukiwania Google. To od niego zależy na jakim miejscu pojawia się nasza strona w tej wyszukiwarce. A od 21 kwietnia 2015 roku przystosowanie strony do urządzeń mobilnych zyskało zdecydowanie większe znaczenie w tym algorytmie. Chcąc być widocznym - trzeba się dostosować.

Każdą stronę można sprawdzić pod kątem przystosowania do urządzeń mobilnych tu:

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi

piątek, 19 grudnia 2014

Od pewnego czasu wszyscy prowadzący blog na Bloxie zauważyli z pewnością, że stary, dobrze znany interfejs został zastąpiony nowym wyglądem. Ja zetknęłam się z nim już wcześniej, byłam w gronie testerów. I tak jak kilka miesięcy temu, tak i teraz mam jedną generalną uwagę: jeszcze bardzo dużo zostało do zrobienia. Na tym etapie nowy Blox nie jest tak przyjazny i nie ma tylu możliwości, co stary, dobrze znany Blox w wersji klasycznej.
W każdym razie - ja cały czas korzystam z wersji starej. Na wszelki wypadek - po zalogowaniu wystarczy kliknąć na link Wersja klasyczna w prawym górnym rogu.

 

Nowy Blox

Nastąpi automatyczne przekierowane starej wersji.  A tam już znajdują zastosowane wszystkie notki, w których opisuję jak założyć i prowadzić blog na Bloxie. Są one wpisane w kategorii Blox.

Tagi: blog blox
13:16, marzatela , Blox
Link Komentarze (2) »
piątek, 21 lutego 2014

Boczna szpalta większości blogów zawiera także linki prowadzące do innych stron internetowych czy blogów. Nazywane są zakładkami. Jak je wstawić na własnym blogu? 

Wchodzimy w edycję blogu, Wpisy --> Linki.

zakładki

kliknij w obrazek, aby go powiększyć

Zakładamy nowy folder, nadając mu dowolną nazwę i naciskając przycisk Dodaj.
 W zależności od potrzeb i chęci można dodawać kilka różnych folderów, tworząc w ten sposób grupy zakładek.

W kolejnym kroku wchodzimy w tak utworzony folder zakładek, klikając po prostu jego nazwę.

zakładki 

kliknij w obrazek, aby go powiększyć

Widoczne po prawej stronie przyciski Edytuj i usuń służą odpowiednio do zmiany nazwy foldera i jego usunięcia.

Same zakładki dodajemy już po kliknięciu w nazwę folderu:

zakładki 

kliknij w obrazek, aby go powiększyć

Wpisujemy nazwę (będzie widoczna na stronie blogu) oraz prowadzący do niej link i naciskamy przycisk Dodaj link.

Mając zdefiniowany co najmniej jeden folder - linki do blogów z Bloxa można dodawać jeszcze szybciej. Wystarczy na stronie bloga, który chcielibyśmy dodać do zakładek odszukać:
Dodaj blog do ulubionych.

zakładki

Znajduje się on na dole bocznej szpalty. Po kliknięciu link zostanie automatycznie.
Jeżeli mamy zdefiniowanych kilka folderów - pojawi się dodatkowe okienko z wyborem folderu, do którego dany link ma trafić.

zakładki

Zaznaczamy wybrany i naciskamy OK.
Efekt końcowy na blogu testowym wyszedł tak:

zakładki 

I tu od razu mała uwaga. Jeżeli po wybraniu tej automatycznej drogi dodawania blogów nie widać żadnego efektu na blogu - trzeba wejść do linków (tak jak na obrazkach wyżej), wybrać taką niewidoczną zakładkę, nacisnąć przycisk Edytuj i Zapisz. To odświeża Bloxa (często w tym miejscu coś się zawiesza) i zakładka pojawi się na naszym blogu.

Wszystkie porady związane z zakładaniem i prowadzeniem blogu na Bloxie - są tu:

kategoria Blox

Zapraszam.


środa, 02 stycznia 2013

Pisząc blog o określonej tematyce, warto z pewnością dopisać go do odpowiedniego kategorii blogów na Bloxie. Robimy to poprzez zakładkę Ustawienia -->Kategorie

kategorie

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

W zależności od kategorii naszego blogu - zaznaczamy odpowiednią opcję i zapisujemy nowe ustawienia.

Na dole strony jest także możliwość dopisania 3 tagów związanych z naszym blogiem:

 tagi

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

08:53, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 31 grudnia 2012

Kolejny wpis z serii zakładania blogu na Bloxie to główne ustawienia blogu. Znajdziemy je w zakładce Ustawienia --> Główne.

 Ustawienia

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Można tu zmieniać czy poprawiać tytuł i opis blogu.

Możemy też ukryć blog zaznaczając odpowiednią opcję. Po ukryciu blogu - nikt nie będzie mógł do niego wejść i czytać zawartych w nim treści. Taki ukryty blog tez się czasem przydaje. Można ukryć blog dla wszystkich, ustawiając jednocześnie dostęp dla wybranych użytkowników. Poza tym taki ukryty blog może służyć także w fajny sposób do nauki i sprawdzania różnych opcji i ustawień. Warto poćwiczyć.

Jeżeli blog zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych też zaznaczamy odpowiednią opcję. Wówczas przed wejściem do bloga pojawi się komunikat z informacją.
Oprócz tego - możemy też ustawić liczbę notek na jednej stronie. Ja u siebie zostawiam 10 notek. Dostęp do notek wcześniejszych jest możliwy poprzez przejście do następnych stron - widoczny na dole blogu, pod notkami:

Ustawienia

I na tym etapie - wystarczy.

Oczywiście wprowadzając zmiany w ustawieniach - nie zapominajmy o zapisaniu tych zmian. Przycisk Zapisz zmiany jest na dole ustawień bloga, po prawej stronie.

Tagi: blog blox
09:19, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »
piątek, 28 grudnia 2012

Kategorie na blogu to opcja dostępna w zakładce Wpisy --> Kategorie.

kategorie

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Ilość i rodzaj kategorii jest uzależniona od nas samych. Jeżeli na przykład prowadzimy blog o roślinach - możemy ustawić sobie kategorie np. kwiaty, kaktusy, inne.
Przechodząc do zakładki kategorie - widzimy te już zdefiniowane, możemy je edytować (czyli np. zmieniać nazwę, opis), usuwać i dodawać nowe.

kategorie 

 kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Zdefiniowane na blogu kategorie są widoczne pod jego tytułem:

kategorie

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Klikając na którąś z kategorii - pokazane zostaną wszystkie notki do niej przypisane.

Każdą notkę na blogu możemy przypisać do wybranej kategorii (tylko jednej) - wystarczy skorzystać z opcji Przypisz kategorię do wpisu dostępnego poniżej notki.

kategorie 

Po kliknięciu w ten link ukaże się lista dostępnych kategorii, wystarczy zaznaczyć jedną z nich, aby przypisać do niej notkę. 

kategorie

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

I już.


Tagi: blog blox
12:10, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »ministat liczniki.org