Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: dysk

piątek, 21 września 2012

O czyszczeniu dysku pisałam w poprzedniej notce:

Oczyszczanie dysk komputera

Teraz pora na kolejny krok czyli defragmentację. Co to w ogóle jest defragmentacja? W dużym uproszczeniu można to przedstawić w taki sposób, że komputer zapisując kolejne pliki na dysku - szuka wolnego miejsca w poszczególnych komórkach. I zapisuje je tam, gdzie to wolne miejsce znajduje. Każdy tak zapisany plik w wielu częściach - jest właśnie pofragmentowany. Otwieranie później takiego pliku jest też utrudnione, gdyż komputer musi wpierw poszukać poszczególne części pliku na dysku. Trwa to dłużej i zajmuje więcej pamięci komputera.

Tu mały (oczywiście uproszczony i symboliczny) obrazek ilustrujący to zjawisko. Każdy taki plik ma inny kolor, puste miejsce - to kolor biały.

defragmentacja dysku 

Po zdefragmentowaniu (czyli scaleniu i uporządkowaniu plików) dysku - obraz plików będzie wyglądać tak:

defragmentacja dysku 

 Wygląda to o wiele lepiej, prawda? I naprawdę wpływa na wydajność.

Jak to zrobić? We właściwościach dysku (opisywałam to w notce o czyszczeniu dysku) Wybieramy zakładkę Narzędzia i naciskamy przycisk Defragmentuj. Resztę zrobi za nas komputer.

defragmentacja dysku

Jeżeli dysk nie był dawno defragmentowany - może to potrwać nawet kilka godzin, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Choć oczywiście można w tym czasie korzystać z komputera, defragmentacja będzie przebiegać w tle.

 

czwartek, 20 września 2012

Korzystając z komputera, a także z internetu - zapisujemy na nim różne pliki. Po dłuższym czasie okazuje się, że komputer nam zwolnił, poszczególne czynności zaczynają trwać dłużej. Czasem to zauważamy, czasem nie, ale na pewno raz na jakiś czas warto zrobić porządek w naszym komputerze. Pomijając kwestię tego, że warto np. część plików usunąć, część zdjęć przenieść na płytki CD lub DVD - część porządków możemy zrobić automatycznie.

Oczyszczanie dysku nie jest skomplikowana operacją, nie trzeba się tego bać, nie ma tu nic do zepsucia. Jak to zrobić?

Wchodzimy w Mój komputer i odszukujemy dysk C.

dysk komputera

Klikamy prawym przyciskiem myszy, otwierając menu podręczne i wybieramy Właściwości:

 menu podręczne

 Otworzy się nowe okno, naciskamy w nim przycisk Oczyszczanie dysku:

 oczyszczanie dsyku

Pojawi się komunikat:

oczyszczanie dysku

To akurat może potrwać kilka minut, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po chwili wyświetli się okienko z plikami do wyczyszczenia. Wystarczy nacisnąć OK

oczyszczanie dysku

Też chwilę to potrwa, ale na dysku naszego komputera powinno zrobić się nieco luźniej. Kolejny krok to defragmentacja, ale to już temat na nową notkę.
ministat liczniki.org