Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...

Wpisy z tagiem: windows

sobota, 16 lipca 2016

Na swoim komputerze mam (miałam) zainstalowany system operacyjny Windows 7. W sumie byłam zadowolona - stabilny, przewidywalny i prosty w obsłudze. Przyzwyczaiłam się i pewnie dlatego, gdy od kilku miesięcy zaczęłam dostawać informacje o możliwości pobrania bezpłatnej wersji Windows 10, ignorowałam je (choć nie odrzucałam). Jakoś nie miałam przekonania, tym bardziej, że układ "kafelkowy" mało mi się podobał. Wprawdzie to kwestia przyzwyczajenia, ale było mi dobrze z tym, co jest.

Niestety, w końcu jednak musiałam się przestawić i przeinstalować system czyli pobrać i zainstalować Windows 10. Możliwość pobrania bezpłatnej wersji wygasa już niedługo - 29 lipca 2016r. Wprawdzie Windows 7 nadal będzie funkcjonował, ale gdy przestanie być wspierany przez Microsoft, po jakimś czasie mogą się pojawić problemy np.ze sterownikami. Oczywiście nie mam zamiaru też płacić.  Wprawdzie cena Windows 10 dla użytkowników domowych nie jest jeszcze znana (przynajmniej ja nie trafiłam na takie informacje), ale dla firm ma to być 7 dolarów miesięcznie. I jest to zapowiedzią, że w przyszłości Windows nie będzie już kupowany np. z nowym komputerem, ale będzie to po prostu usługa.
Ciekawe tylko, jak będzie można z niej korzystać przy braku połączenia z internetem?

 Windows 10

W każdym razie - wczoraj wieczorem zaczęłam ściągać, a dziś rano zainstalowałam. Poszło szybko (no w miarę, w sumie kilka godzin to trwało) i teraz mam już Windows 10. Muszę się przestawić, co chyba jednak nie będzie takie trudne.
Póki co, zauważyłam, że brakuje opcji hibernacji komputera, jest tylko usypianie.

 

 

Windows 10

 

Tagi: windows
22:28, marzatela , Komputer
Link Komentarze (3) »
piątek, 28 sierpnia 2015

Od kilku tygodni użytkownicy Windows7 i Windows8 mogli zauważyć na swoich komputerach informację o możliwości bezpłatnej aktualizacji do wersji Windows10. U mnie wyglądało to tak, że w prawym dolnym rogu pulpitu pojawiał się niebieski kwadracik z informacją o takie możliwości. Przez dłuższy czas przeczekiwałam ten komunikat, ale w końcu się poddałam. Zarezerwowałam sobie wersję, gdzieś tam w tle odpowiednie pliki zostały pobrane i w końcu zaczął mi się pojawiać komunikat, że mogę instalować nowego Windowsa.

Windows 10I znowu nie mam zamiaru nic z tym robić. Na "siódemce" pracuje mi się bardzo dobrze, a nie mam takiej pewności w odniesieniu do "dziesiątki". Mimo wszystko wolę poczekać, aż zostaną wykryte i załatane wszystkie ewentualne luki i błędy. Szczerze mówiąc - jakoś mało mi się też podobają kafelki dostępne od wersji Windows 8.
A w dodatku - jakoś nie trafiłam na masowy entuzjazm w sieci, pierwsze wrażenia są raczej oszczędne.

Jednym słowem - na dzień dzisiejszy rekomenduję rezerwację, pobranie plików, ale póki co - chyba lepiej ich jeszcze nie instalować.


 

Tagi: windows
22:23, marzatela , Komputer
Link Komentarze (1) »
piątek, 21 września 2012

O czyszczeniu dysku pisałam w poprzedniej notce:

Oczyszczanie dysk komputera

Teraz pora na kolejny krok czyli defragmentację. Co to w ogóle jest defragmentacja? W dużym uproszczeniu można to przedstawić w taki sposób, że komputer zapisując kolejne pliki na dysku - szuka wolnego miejsca w poszczególnych komórkach. I zapisuje je tam, gdzie to wolne miejsce znajduje. Każdy tak zapisany plik w wielu częściach - jest właśnie pofragmentowany. Otwieranie później takiego pliku jest też utrudnione, gdyż komputer musi wpierw poszukać poszczególne części pliku na dysku. Trwa to dłużej i zajmuje więcej pamięci komputera.

Tu mały (oczywiście uproszczony i symboliczny) obrazek ilustrujący to zjawisko. Każdy taki plik ma inny kolor, puste miejsce - to kolor biały.

defragmentacja dysku 

Po zdefragmentowaniu (czyli scaleniu i uporządkowaniu plików) dysku - obraz plików będzie wyglądać tak:

defragmentacja dysku 

 Wygląda to o wiele lepiej, prawda? I naprawdę wpływa na wydajność.

Jak to zrobić? We właściwościach dysku (opisywałam to w notce o czyszczeniu dysku) Wybieramy zakładkę Narzędzia i naciskamy przycisk Defragmentuj. Resztę zrobi za nas komputer.

defragmentacja dysku

Jeżeli dysk nie był dawno defragmentowany - może to potrwać nawet kilka godzin, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Choć oczywiście można w tym czasie korzystać z komputera, defragmentacja będzie przebiegać w tle.

 

czwartek, 20 września 2012

Korzystając z komputera, a także z internetu - zapisujemy na nim różne pliki. Po dłuższym czasie okazuje się, że komputer nam zwolnił, poszczególne czynności zaczynają trwać dłużej. Czasem to zauważamy, czasem nie, ale na pewno raz na jakiś czas warto zrobić porządek w naszym komputerze. Pomijając kwestię tego, że warto np. część plików usunąć, część zdjęć przenieść na płytki CD lub DVD - część porządków możemy zrobić automatycznie.

Oczyszczanie dysku nie jest skomplikowana operacją, nie trzeba się tego bać, nie ma tu nic do zepsucia. Jak to zrobić?

Wchodzimy w Mój komputer i odszukujemy dysk C.

dysk komputera

Klikamy prawym przyciskiem myszy, otwierając menu podręczne i wybieramy Właściwości:

 menu podręczne

 Otworzy się nowe okno, naciskamy w nim przycisk Oczyszczanie dysku:

 oczyszczanie dsyku

Pojawi się komunikat:

oczyszczanie dysku

To akurat może potrwać kilka minut, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po chwili wyświetli się okienko z plikami do wyczyszczenia. Wystarczy nacisnąć OK

oczyszczanie dysku

Też chwilę to potrwa, ale na dysku naszego komputera powinno zrobić się nieco luźniej. Kolejny krok to defragmentacja, ale to już temat na nową notkę.

wtorek, 28 sierpnia 2012

Licencja OEM kojarzy się najczęściej z systemem operacyjnym Windows. Jest to licencja związana z jednym konkretnym komputerem i nie może być przeniesiona na inny komputer. Przez to ograniczenie licencja tego typu jest z reguły znacznie tańsza.
Obecnie najczęściej nie występuje w postaci oddzielnej płytki instalacyjnej, a reinstalacja systemu wykonywana jest za pomocą wydzielonej części dysku (partycja Recovery)

Licencja BOX jest to natomiast licencja typu "pudełkowego". Pojedyncza (jednostanowiskowa) licencja tego typu może być przenoszona z jednego komputera na inny - legalność oprogramowania związana jest tylko z tym, na ilu komputerach jednocześnie produkt jest zainstalowany.
Licencja typu BOX jest najczęściej sprzedawana w postaci płytki instalacyjnej   (wraz z kluczem do rejestracji oprogramowania).

Obecnie coraz rzadziej można kupić nowy komputer bez zainstalowanego systemu Windows. Standardowo kupujemy go właśnie z licencją OEM.

Tagi: windows
21:29, marzatela , Komputer
Link Komentarze (9) »ministat liczniki.org