Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
piątek, 20 grudnia 2013

Kontynuując temat z poprzedniej notki - ciąg dalszy powiązania bloga z portalem społecznościowym Facebook. Jak zrobić, aby na naszym blogu pokazać, kto lubi nasz blog, a nie tylko kliknięcia w polubienie konkretnej notki? Wbrew pozorom - nie jest to wcale trudne.

Przede wszystkim jednak musimy założyć stronę bloga na samym Facebooku. Można to zrobić poprzez menu ustawienia na profilu FB - w prawym górnym rogu strony głównej.

 

strona na Facebooku

Dalsze kroki są wykonywane już przez kreatora.

Chcąc zilustrować kolejne kroki - założyłam właśnie taka stronę na FB. Wybrałam opcję marka, dalej strona internetowa.

zakładanie strony na FB

Jest dostępna pod adresem:

Marzatela - blogi

Pewnie będę musiała popracować trochę nad jej wyglądem, dodać zdjęcia i rozesłać wici po znajomych. Póki co - strona założona. W następnej notce opiszę - jak na bloga wstawić znany z wielu stron internetowych obrazek z tym, kto lubi nasz blog.


Tagi: Facebook
16:44, marzatela , Blox
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 listopada 2013

Współczesne czasy to era portali społecznościowych. Jest ich wiele, ale chyba jednak najpopularniejszy i to w skali światowej jest Facebook. Obecnie na przeważającej większości stron internetowych można spotkać takie znaczki:

FB Like

Jeżeli mamy konto na Facebooku, to po kliknięciu w ten znaczek  pokaże się informacja, że "polubiliśmy" taką stronę. Sam znaczek zmieni się także na taki:

 FB Lubię to

Jeżeli dana treść - strona, artykuł, blog czy notka na nim została polubiona przez kilka osób - ich ilość będzie widoczna:

 FB Lubię to

Taka wtyczka jest także dostępna na blogach Bloxa. Widać ją pod każdą notką.

Włączanie/wyłączanie przycisku jest możliwe w zakładce Ustawienia --> Wpisy:

Wstawianie przycisku FB

Kliknij w rysunek, aby go powiększyć


 

 

 

Tagi: Facebook
08:48, marzatela , Blox
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 października 2013

Na platformie Blox prowadzę kilka różnych blogów. Każdy o innej tematyce, najstarszy ma już 7 lat. Mają już swoją historię, więc z punktu widzenia pozycjonowania pewnie warto umieścić na nich link do innej strony.
Na blogu jest to akurat proste - umieszcza się komentarz, w podpisie dodając adres do strony w internecie. Czytając niektóre komentarze widać ewidentnie, że właśnie o ten link chodzi, a sam komentarz najczęściej powstaje metodą Kopiuj - Wklej i zupełnie nie pasuje ani do tematu notki ani do rodzaju bloga. Tego typu komentarze na ogół wycinam, pozostawiam tylko te, w których autor zadał sobie trochę trudu i komentował na temat.

Mniej więcej 1,5 miesiąca temu na 2 moich blogach w ciągu jednego dnia pojawiło się kilkadziesiąt komentarzy. Większość omdlewająco banalna i bez polotu - "ciekawa notka", "świetne rozwiązanie", "bardzo ciekawy blog", "ciekawe, nie znałem tego wcześniej", choć w kliku przypadkach autor się postarał i komentował wprawdzie krótko, ale na temat.
Wyraźnie jednak było widać, że głównym celem spamera było wypromowanie strony selly.pl....
Miesiąc temu dostałam maila od jakiegoś Kamila, kto podając się za autora prosił o wykasowanie linków. Poprosiłam o wyjaśnienie i dowiedziałam się, że były pisane na zlecenie, a komentujący nie otrzymał wynagrodzenia za swoje komentarze, więc chce je usunąć. Cóż, oszustów w sieci jest sporo, a niepłacenie za wykonaną pracę z pewnością zasługuje na potępienie. Nie wiem jednak (i zupełnie mnie to nie interesuje) jak wyglądały uzgodnienia pomiędzy Kamilem i jego zleceniodawcą. Komentarze wykasowałam, gdyż spam na pewno nie wpływa na wartość moich blogów. Okazało się jednak, że kilka z nich przeoczyłam i kilka dni temu pod tamtymi komentarzami pojawiły się kolejne, również prowadzące do strony selly.pl, ale tym razem o zupełnie innym wydźwięku: "artykuł jest beznadziejny", "beznadziejny blog", "najgorszy blog to właśnie ten" itp.
Wygląda na to, że niejaki Kamil próbuje w ten sposób wymusić na mnie wykasowanie tych przeoczonych komentarzy. Mało mi się to podoba, gdyż w żaden sposób nie czuję się stroną w jego sporze o brak zapłaty za wykonane zlecenie. Nie uważam też, żebym ja sama była zleceniodawcą Kamila i musiała dostosowywać się do jego żądań. Moje blogi i umieszczone na nich notki wcale nie muszą wzbudzać zachwytu we wszystkich, którzy na nie trafiają, każdy ma prawo do swojego zdania i opinii, więc raczej je zostawię. Tym bardziej, że zupełnie nie mam czasu na wojenki z udającymi pozycjonerów spamerami.
Inna sprawa, że taki zalew komentarzy na blogu wcale nie służy zwiększeniu Pageranku. Pozycjonowanie to też sztuka, w której ilość wcale nie musi się przekładać na jakość.
 

Pozycjonowanie i optymalizacja stron

piątek, 13 września 2013

Dawno nie było notki z kategorii Blox - gdzie opisuję po kolei zakładanie i prowadzenie bloga na platformie Blox. Pora więc na kolejną.

Dziś kilka słów o wstawianiu linków czyli łączy prowadzących do innych stron internetowych. Można to zrobić wykorzystując przycisk na pasku edytora:

 wstawianie linków

 

Usuwanie linków - też za pomocą przycisku:

usuwanie linku

W trakcie pisania notki przyciski te są nieaktywne. Trzeba wpierw zaznaczyć jakiś fragment tekstu (pojedyncze słowo lub kilka słów) i nacisnąć przycisk. Jeżeli link ma być pod obrazkiem (czyli kliknięcie w obrazek ma otwierać stronę) - zaznaczamy zdjęcie i naciskamy przycisk.

Kolejny krok to wypełnienie okna związanego ze wstawianym łączem.

edycja linku

W polu URL linka wstawiamy adres strony, do której ma prowadzić lin

Cel - określa nam sposób otwierania linka - w tym samym oknie, w nowym lub w okienku.

Tytuł - dowolna treść, która będzie widoczna po najechaniu myszką na tekst z linkiem.

Do prostego wstawiania linków - wystarczą te opcje.
Okienko wstawiania i edycji linków można również wywołać z menu podręcznego. Wystarczy zaznaczyć tekst czy obrazek, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wstaw/edytuj link.

W praktyce wygląda to tak jak widać w notce na blogu testowym:

Linki w treści notki

23:12, marzatela , Blox
Link Komentarze (9) »
czwartek, 05 września 2013

Część druga słownika dla seniorów i nie tylko już dostępna. Tym razem - wszystko o internecie.

Słownik pojęć i wyrażeń internetowych

Szczegóły tu:

Słownik pojęć i wyrażeń internetowych

A chętnych z Gdańska i okolicy zapraszam na indywidualne szkolenia komputerowe:

Szkolenia komputerowe nie tylko dla seniorów

czwartek, 22 sierpnia 2013

W uzupełnieniu poprzedniej notki
Oszukańcze maile z banku
krótki filmik ilustrujący na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu maili:

Oczywiście dotyczy to nie tylko fałszywych maili z banków, ale generalnie wszystkich maili. Ostrożności nigdy nie jest za wiele.

środa, 21 sierpnia 2013

O bezpieczeństwie w internecie pisałam już kiedyś:

Notki z tagiem: bezpieczeństwo

Może jednak warto je przypomnieć? Okazja niezłą, ostatnio trafiają do mnie maile podszywające się pod banki. Opisywałam to na swoim innym blogu:
PKO BP: masz 1 ważna wiadomość
oraz tu:
Deutsche Bank też ma dla ważną wiadomość
Wygląda na to, że oszuści przeprowadzają jakąś szeroką akcję zdobywania loginów i haseł do bankowości elektronicznej. Warto uważać i nie otwierać, a już na pewno nie klikać w linki otrzymywane w mailach udających korespondencję z banku.
Owszem, banki też czasem mogą do nas wysyłać maile, choć najczęściej są to typowe reklamy. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić i upewnić się, zamiast klikania w link, lepiej otworzyć przeglądarkę i ręcznie wpisać adres banku. Pamiętając o zasadach bezpiecznego logowania, a nie sugerując się samym wyglądem strony. Te podrobione z reguły są łudząco podobne do oryginalnych.

 


 

 

 

 

wtorek, 13 sierpnia 2013

RSS

RSS to specjalny kanał do odczytywania aktualizacji różnych stron. Do jego odczytywania potrzebny jest czytnik. Wbudowany jest w popularne przeglądarki internetowe oraz niektóre programy pocztowe.
Najbardziej przyjazna jest tu przeglądarka Internet Explorer. Wystarczy zaznaczyć znak RSS na pasku, aby dodać stronę do odczytu. Subskrybowane przez nas kanały można odczytywać w specjalnej zakładce przeglądarki. Tam, gdzie pojawiła się nowa treść – tytuł jest wyróżniony.

RSS

Listę źródeł można odświeżać w dowolnym momencie klikając prawym przyciskiem myszy na wykaz i z menu podręcznego wybierając Odśwież wszystko.

Mając na przykład listę ulubionych blogów, które stale odczytujemy, nie musimy ciągle na nie wchodzić, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się nowa notka. Można to sprawdzić właśnie za pomocą czytnika RSS. Dodajemy blogi do listy źródeł, a następnie wchodzimy tylko tam, gdzie jest coś nowego.środa, 07 sierpnia 2013

Cofnij to przycisk edytora służący do cofania pojedynczych czynności:

cofnij

Znajduje się pośrodku paska narzędzi edytora.
I jak sama nazwa wskazuje - pozwala na cofnięcie ostatnio wykonanych czynności - aż do momentu ostatniego zapisania notki.

Jeżeli za bardzo się rozpędzimy w tym cofaniu - możemy "cofnąć cofnięcie" naciskając znajdujący się tuż obok przycisk Powtórz.

powtórz

Uaktywnia się po pierwszym naciśnięciu przycisku Cofnij.

 

Wszystkie notki poświęcone założeniu i prowadzeniu bloga na Bloxie są tu:

kategoria Blox

 

Tagi: edytor
23:23, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 05 sierpnia 2013

W ramach gruntownej przebudowy swojej strony firmowej:

UI SZULTASET

porobiłam tam też trochę porządków. Wyrzuciłam to co niepotrzebne, aktualizuję treść.

Przy okazji znalazłam też to:

Słownik pojęć i wyrażeń komputerowych

Moja autorska publikacja, adresowana głównie do seniorów, ale nie tylko.Porządkuje pojęcia, prosty i zrozumiały język.

Zapraszam:

Słownik pojęć i wyrażeń komputerowych

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13ministat liczniki.org