Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
czwartek, 12 listopada 2015

Procedura wstawiania widgetu Facebooka umożliwiającego wstawianie komentarzy jest identyczna, jak opisana w poprzedniej notce:

Nowy widget Facebooka

Różnica polega tylko na konstruowaniu samego widgetu.
Robimy to na stronie:

Komentarze

Wypełniamy pola - strona, szerokość oraz listę postów.
Efekt końcowy wygląda tak można zobaczyć na dole bocznej szpalty blogu testowego.

Blog testowy

Dodatkowo, występuje także pod każdą notką tamtego blogu (z wykorzystaniem opcji: Ustawienia --> Wpisy, pole na dodatkowy HTML).
Np. tu

Komentarze przez Facebooka

 


O widgecie Facebooka na stronę internetową czy bloga pisałam już kiedyś na tym blogu. Ponieważ jednak w komentarzu do jednej z notek zostałam o to poproszona, a poza tym - Facebook zmienił skrypty, opisze to jeszcze raz.

Przede wszystkim - aby móc wstawić taki widget, musimy mieć na FB swoją stronę, nie da się go podczepić pod profil osobisty. O tym, jak utworzyć taką stronę opisałam tu:

Strona bloga na Facebooku

Mając już taką stronę, możemy przystąpić do stworzenia widgetu. Wchodzimy na stronę:

Plugin na stronę

W widocznym formularzu wypełniamy kolejne pola:

wtyczka na FB

 • Facebook Page URL
  adres strony na FB, moja to: FB - marzatela
 • Width
  szerokość widgetu, co najmniej 180,maksymalnie 500
 • Height
  wysokość widgetu, co najmniej 70
 • Adapt to plugin container width
  dostosowanie do szerokości widgetu
 • Show Friend' Faces
  pokazuje twarze osób, które polubiły stronę
 • Use Small Header
  użyj małego nagłówka
 • Hide Cover Photo
  ukryj zdjęcie wtle
 • Show Page Posts
  pokaż posty na stronie

Po wypełnieniu, naciskamy przycisk Get code (z lewej strony, pod podglądem widgetu) i kopiujemy kod do wklejenia na stronę.

widget FBkliknij na obrazek, aby go powiększyć

Najpierw kopiujemy górną część kodu i wklejamy ją do bocznej szpalty (najlepiej na początku), a następnie - dolną część kodu. Jeżeli w bocznej szpalcie mamy już jakieś elementy (np.liczniki) - to ten kod wklejamy w tym miejscu, w którym chcemy, aby był umieszczony - np. za licznikami.

Wklejanie kodu do bocznej szpalty opisywałam przy okazji liczników - w tym przypadku robi się to identycznie:

Licznik odwiedzin na blogu

I już. Efekt wygląda tak:

 

Tagi: Facebook
19:42, marzatela , Blox
Link Komentarze (1) »
niedziela, 08 listopada 2015

Jak skonfigurować nową pocztę gazeta.pl w programie pocztowym? Wszystkie parametry są podane w Centrum Informacji o nowej poczcie, ale w ramach uzupełnienia - kilka obrazków pokazujących, gdzie je wpisać.

W programie Microsoft Outlook:

Przechodzimy do Plik --> Informacje --> Ustawienia kont

Nowa poczta gazeta.pl

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

W nowym oknie wybieramy konto pocztowe i naciskamy przycisk Zmień:

Nowa poczta gazeta.pl

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Kolejny krok to wypełnienie pół formularza:

Nowa poczta gazeta.pl

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Naciskamy przycisk Więcej ustawień... i przechodzimy do zakładki Zaawansowane, wpisując tam ustawienia:

 Nowa poczta gazeta.pl

 kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Po zatwierdzeniu - zostanie wysłana wiadomość testowa sprawdzająca poprawność konfiguracji konta.

 

 

 

Kurs Outlook - efektywna praca>>

niedziela, 18 października 2015

Kto ma problem z pocztą gazeta.pl? Z tego, co do mnie dotarło, takich osób jest całkiem sporo. Jakie są objawy? Po prostu poczta wysłana na adres gazeta.pl przestaje docierać.
Mniej więcej w lipcu każdy korzystający ze skrzynki pocztowej z końcówką @gazeta.pl dostał mail systemowy informujący, że w październiku nastąpi przejście na nowy serwer i oddzielenie od poczty gmail.com. Chcąc zachować wykorzystywany adres - trzeba było kliknąć w link potwierdzający chęć dalszego korzystania z niego. W moim przypadku chodzi o adres marzatela@gazeta.pl - przyzwyczaiłam się, jest on powiązany z moimi blogami (choć nie tylko) i nie chciałam go tracić. Kliknęłam i przestałam się tym przejmować. Do czasu. Gdy okazało się, że nagle przestały do mnie docierać maile wysyłane na ten adres - zaczęłam szukać pomocy, wykorzystując także swoje Agorowe znajomości. Udało się, maile odzyskałam i wszystko już działa.

Jeśli ktoś też ma problemy ze skrzynką pocztową na gazeta.pl kilka rad praktycznych:

 • po zalogowaniu się na skrzynkę przez przeglądarkę - w lewym górnym rogu powinien być widoczny taki obrazek:

  Nowa poczta gazeta.pl

jeżeli widok jest inny, w dodatku widoczne są tam oznaczenia poczty gmail - konieczne jest wyczyszczenie przeglądarki. W Mozilli robimy to tu:

 

Nowa poczta gazeta.pl

 

Nowa poczta gazeta.pl

 

 

Jak skonfigurować nową pocztę w programach pocztowych opiszę w kolejnej notce.

niedziela, 20 września 2015

Czy w internecie masz dorobić? Oczywiście, z pewnością sposobów jest wiele. Nie czuję się tu znawcą, tym bardziej, że nie szukam takich okazji, a wręcz przeciwnie - podchodzę do nich bardzo nieufnie.
Są tu jednak 2 wyjątki. Od ładnych kilku lat współpracuję z dwiema sondażowaniami, sprawdziłam je więc w praktyce.. Nagrody otrzymałam i to w terminie, mogę zaświadczyć, że nie jest to żadne oszustwo.

Same ankiety w większości przypadków dotyczą spraw konsumenckich, choć w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej trafiłam też na ankietę badającą moje preferencje polityczne. Oczywiście są anonimowe, choć otrzymywane nagrody (również pieniężne) wymagają podania prawdziwych danych do celów podatkowych. Podatek nie jest potrącany, organizator płaci ryczałt za wypłaty poniżej 200zł.


Te portale to:
ePanel.pl
Zarejestrowałam się i od tamtej pory kilka razy w miesiącu dostaję maila z zaproszeniem do wzięcia udziału w ankiecie. Zajmuje to na ogół kilkanaście minut i nie jest za darmo. Wypełnienie ankiety związane jest z gratyfikacją - kilka złotych z ankietę. Po uzbieraniu kwoty 50zł pieniądze można wypłacić na swoje konto bankowe lub ofiarować którejś z organizacji charytatywnych.

Podobne zasady obowiązują także na portalu
GFK Polonia
Tu akurat moja współpraca zaczęła się od udziału w ankiecie telefonicznej - jakimś cudem mój numer został wylosowany i odpowiadałam na pytanie dotyczące zadowolenia z mojego operatora komórkowego. Na końcu ankieter spytał, czy nie chciałabym brać udziału w kolejnych ankietach, ale już w internecie. Zgodziłam się, podałam adres milowy i jakiś czas potem dostałam zaproszenie do rejestracji na portalu. Też dostaję maile z zaproszeniem do ankiety. Za wypełnienie każdej - dostaje się punkty, które można zamienić na nagrodę. Nagrody są różne - rzeczowe, bony do hipermarketów lub wypłata gotówki na konto.

W sumie nie zajmuje to wiele czasu, a kilka złotych się przydaje. Wypełniam je uczciwie, traktując jako swój głos w ocenie tego, co jest na rynku i czym się kieruję robiąc zakupy.
Moim zdaniem warto.


piątek, 28 sierpnia 2015

Od kilku tygodni użytkownicy Windows7 i Windows8 mogli zauważyć na swoich komputerach informację o możliwości bezpłatnej aktualizacji do wersji Windows10. U mnie wyglądało to tak, że w prawym dolnym rogu pulpitu pojawiał się niebieski kwadracik z informacją o takie możliwości. Przez dłuższy czas przeczekiwałam ten komunikat, ale w końcu się poddałam. Zarezerwowałam sobie wersję, gdzieś tam w tle odpowiednie pliki zostały pobrane i w końcu zaczął mi się pojawiać komunikat, że mogę instalować nowego Windowsa.

Windows 10I znowu nie mam zamiaru nic z tym robić. Na "siódemce" pracuje mi się bardzo dobrze, a nie mam takiej pewności w odniesieniu do "dziesiątki". Mimo wszystko wolę poczekać, aż zostaną wykryte i załatane wszystkie ewentualne luki i błędy. Szczerze mówiąc - jakoś mało mi się też podobają kafelki dostępne od wersji Windows 8.
A w dodatku - jakoś nie trafiłam na masowy entuzjazm w sieci, pierwsze wrażenia są raczej oszczędne.

Jednym słowem - na dzień dzisiejszy rekomenduję rezerwację, pobranie plików, ale póki co - chyba lepiej ich jeszcze nie instalować.


 

Tagi: windows
22:23, marzatela , Komputer
Link Komentarze (1) »
wtorek, 05 maja 2015

Jak donosi Blox - blogi na tej platformie są dostosowane do wyświetlania nie tylko na monitorach klasycznych komputerów, ale również na wszelkich urządzeniach mobilnych typu smartfony czy tablety.

Blox klika się z mobilnych

Zarówno w tej notce, jak i w wielu innych miejscach w internecie pojawiają się takie pojęcia jak wersja mobilna czy wersja responsywna. Co to oznacza?

Strona mobilna to "lżejsza" czyli pozbawiona części obrazków i formatowania tekstu wersja strony internetowej. Wszystkie blogi na Bloxie mają włączoną automatycznie taką wersję strony. Wystarczy wpisać adres takiej strony np. w przeglądarce na smartfonie, aby zobaczyć jak to wygląda. Dominuje zdecydowanie tekst.

Mój blog testowy wygląda w takiej wersji tak:

wersja mobilna strony

Strona responsywna to bardziej zaawansowana wersja strony mobilnej. Przed załadowaniem sprawdzana jest rozdzielczość (w uproszczeniu mówiąc - wymiary) urządzenia, na którym jest wyświetlana i w zależności od tego, pojawia się mniej lub bardziej bogata w grafikę wersja strony. Blogi oparte o nowe wersje szablonów Bloxa to strony responsywne.

Dlaczego ostatnio stało się to tak głośne? Wynika to przede wszystkim ze zmiany algorytmu wyszukiwania Google. To od niego zależy na jakim miejscu pojawia się nasza strona w tej wyszukiwarce. A od 21 kwietnia 2015 roku przystosowanie strony do urządzeń mobilnych zyskało zdecydowanie większe znaczenie w tym algorytmie. Chcąc być widocznym - trzeba się dostosować.

Każdą stronę można sprawdzić pod kątem przystosowania do urządzeń mobilnych tu:

Test zgodności z urządzeniami mobilnymi

sobota, 14 marca 2015

Jak wstawić na blogu skrypt "Ostatnie komentarze"? Tak jak na przykład tu:

Ostatnie komentarze

Oczywiście skrypt jest dynamiczny, sam automatycznie się aktualizuje. Komentarze umieszczone są malejąco wg daty dodania. Stare komentarze, które nie zostały zastąpione nowymi, znikają po tygodniu (o ile dobrze pamiętam). 

Skrypt został stworzony przez autora blogu testblog.blox.pl. Notka opisująca jest tu:

Ostatnie komentarze w nowym wydaniu

A jak ktoś chce na skróty - to wystarczy tak:

 • kopiujemy ten fragment tekstu:

<!--Ostatnie komentarze-->
<script type="text/javascript">var lcOptions = {znaki:50,liczba:5,tytul:"Ostatnie komentarze"}</script>
<script id="LCScript" type="text/javascript" src="http://testblog.blox.pl/resource/blox.recentcomments.js"></script>
<!--//Ostatnie komentarze-->

 • wklejamy do bocznej szpalty bloga:

Ostatnie komentarze

kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Potem wystarczy tylko zapisać (przycisk Zapisz zmiany pod polem na kod HTML) i gotowe.

 


 

Kurs Programowania w JavaScript

ddd

18:56, marzatela , Blox
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 lutego 2015

Każdy bloger chciałby, aby jego blog był często odwiedzany. Najlepiej interaktywnie tzn. aby pozostawał ślad w postaci komentarzy.
Wiedza o tym ile osób nas odwiedza jest też z pewnością bardzo ciekawa. O możliwych do włączenia na blogu statystykach odwiedzin pisałam już kiedyś tu:

Notki z tagiem Statystyki

Tym razem pora na licznik odwiedzin online (czyli ile osób w danym momencie jest na blogu).  Na tym blogu umieszczony jest z prawej strony i wygląda tak:

widget

Jego wstawienie na blog jest bardzo proste i nie wymaga żadnego zakładania konta, logowania się itp.  Jest też całkowicie bezpłatne.
Wchodzimy na stronę:

http://whos.amung.us

Pierwszy, najprostszy kod jest od razu widoczny na stronie - wystarczy go tylko skopiować i wkleić na blogu. Ja proponuję jednak kliknąć w link galerii i nieco go zmodyfikować:

widget

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

W galerii możemy przede wszystkim zmienić jego kolor, a także położenie.

Wybieramy kolorowe widget i widzimy domyślne ustawienia kolorów. Możemy je zmienić klikając w kolorowe kółko, a następnie wybierając z palety kolor.

widget

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć

Kolor tła wybiera się na kółku z lewej strony, kolor czcionki - na kółku po prawej. Efekt od razu jest widoczny na ekranie, więc można dopasować odpowiednie kolory.

Kolejny krok to skopiowanie kodu. Dwukrotne kliknięcie w okienko z kodem zaznaczy cały kod. Jeżeli kod jest zaznaczony, naciskamy przycisk Ctrl C (obydwa jednocześnie). Kod mamy już w Schowku, więc możemy go wkleić na nasz blog.

Robimy to w zakładce Ustawienia, Boczna szpalta:

widget

Znajduje się tam pole na dodatkowy kod HTML. Wchodzimy w to pole, wklejamy kod (jednoczesne naciśnięcie przycisków Ctrl i V), naciskamy przycisk Zapisz zmiany i już. 

Efekt na blogu testowym wygląda tak:

widget

A klikając na taki umieszczony na blogu licznik - można podejrzeć co się dzieje na blogu, iel i na jakich stronach jest osób. 

18:35, marzatela , Blox
Link Komentarze (2) »
środa, 14 stycznia 2015

Chmura tagów to miejsce w bocznej szpalcie, w którym zgromadzone są wszystkie tagi czyli słowa kluczowe przypisane do poszczególnych notek. Kliknięcie w wybrany tag powoduje wyświetlenie wszystkich notek z nim powiązanym - bardzo przydatna opcja. 

W zależności od szablonu - chmura tagów ma różny wygląd.
Może być to lista linków:

Chmura tagów

Może mieć też wygląd taki:

Chmura tagów

Z reguły w większości szablonów jest tak, że im więcej notek jest przypisanych do danego tagu - tym większa jest czcionka. 

Ja osobiście zdecydowanie bardziej wolę tę drugą chmurkę. Zajmuje mniej miejsca i wydaje się taka przyjaźniejsza.
Jeżeli w szablonie jest tylko taka wylistowana chmura tagów - trzeba lekko poprawić sam szablon. I wcale nie jest to trudne.

 Wchodzimy w Wygląd--> Edycja CSS

Chmura tagów

Poniżej widzimy box z zapisanym kodem CSS szablonu naszego blogu. Odszukujemy tam fragment rozpoczynający się od #BlogChmuraTagowBox i cały ten fragment (zakończony nawiasem klamrowym zastępujemy tekstem: 

 #BlogChmuraTagowBox li {
 margin: 0 2px;
 display:inline;
}

Jeżeli nie ma takiego fragmentu - wstawiamy ten fragment gdzieś pod koniec kodu. Potem wystarczy zapisać i gotowe.

Na pokazanej przeze mnie chmurze tagów tagi są posortowane alfabetycznie. Można zmienić to ustawienie sortując je zgodnie z listą przypisanych notek.
Robimy to w Wygląd --> Tagi do wpisów:

Chmura tagów

W prosty sposób można to zmienić.

Ja zrobiłam tak na blogu testowym.

Tagi: tag
09:37, marzatela , Blox
Link Komentarze (5) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13ministat liczniki.org