Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
Kategorie: Wszystkie | Blox | Internet | Komputer | Różne | Ważne strony
RSS
środa, 22 sierpnia 2012

W każdym komputerze znajduje się stacja dysków, do której można włożyć płytkę CD lub DVD. Jaka jest między nimi różnica? Najprościej ujmując - płytki DVD są w nowszej technologii i mają znacznie większą pojemność niż płytki CD. Oznacza to, że nagrywając na płytkę np. zdjęcia - więcej zmieści się ich na płytce DVD niż CD.

płytka CD

Najnowsze komputery wyposażone są już z reguły w stacje DVD i to najczęściej z nagrywarką, ale w starszych bardziej popularne były odtwarzacze (lub nagrywarki) CD.
Nie ma żadnego problemu, aby do napędu DVD włożyć płytkę CD. Normalnie w ten sposób ją odtworzymy, czy też nagramy na niej pliki. W druga stronę to nie działa - napęd CD nie odczyta płyty DVD.

Jak odczytać - jaki napęd mamy w komputerze? Wystarczy wejść w Mój komputer i tam sprawdzić jakie napędy są zainstalowane.
A kupując płytki - warto pamiętać, że te z oznaczeniem RW na końcu (czyli CD-RW i DVD-RW) mają możliwość również kasowania danych na nich zapisanych. Są trochę droższe od zwykłych CD-R i DVD-R, ale czasem taka opcja może być przydatna.

 

Zapraszam też tu:

Słownik pojęć i wyrażeń komputerowych

Tagi: cd dvd
16:32, marzatela , Komputer
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Tytułowe pytanie zadała mi jakiś czas temu jedna ze znajomych. Dla większości internautów pytanie z pewnością jest banalnie oczywiste, ale pomijając tych, którzy nie znają świata bez internetu, a języka angielskiego uczyli się już w przedszkolu, w sieci bywają też internauci mniej obyci w wirtualnej rzeczywistości. O co więc chodzi z tymi lajkami?

Na wielu różnych stronach internetowych można znaleźć takie znaczki (w różnych, mniej lub bardziej rozbudowanych wersjach):

Like it

W wersji angielskiej będzie to Like it! czytane właśnie jako lajk it. Jest to przycisk do wykorzystania przez użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Mając konto na tym portalu i klikając na ten przycisk - polecamy daną stronę internetową naszym Facebookowym znajomym. I już.

Tagi: Facebook
09:51, marzatela , Internet
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 sierpnia 2012

Wprawdzie po głośnej sprawie Amber Gold każdy pewnie już słyszał, ale w ramach dmuchania na zimne - na wszelki wypadek jeszcze raz: warto sprawdzić, komu powierzamy pieniądze. Słynna już strona ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego jest tu:

Ostrzeżenia publiczne KNF

Zanim komuś przyjdzie do głowy pomysł na zrobienie dobrego interesu tylko na podstawie reklamy - lepiej tam zajrzeć. Tak na wszelki wypadek.

Tagi: KNF
18:42, marzatela , Ważne strony
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Krótki filmik pokazujący jak dostosować dla własnych potrzeb podstawowe ustawienia przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 

piątek, 10 sierpnia 2012

Na wielu stronach internetowych można zapisać się na newsletter. Co to jest? Jest to mail ze skrótem najnowszych i najważniejszych informacji jakie pojawiły się na danej stronie. W samej treści takiego maila najczęściej jest tylko krótki opis i link do całej treści na stronie. Jeśli któryś z tematów newslettera nas zainteresuje - wystarczy kliknąć na łącze i zobaczyć całą treść na stronie nadawcy newslettera.  
Zapisanie się na newsletter jest proste - wystarczy tylko wpisać swój adres mailowy w formularz na stronie. Na blogach Bloxa tez jest to możliwe. Na dole po prawej stronie jest link pozwalający na zapisanie się:

 

 newsletter

Po opublikowaniu nowej notki na blogu - dotrze do nas mail o tym informaujący.
Każdy newsletter ma też, z reguły na końcu wiadomości link, za pomocą którego można zrezygnować z subskrypcji.

 

Tagi: newsletter
10:16, marzatela , Internet
Link Komentarze (3) »
czwartek, 09 sierpnia 2012

Internet Explorer 

Internet Explorer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Jest automatycznie dodawana do systemu operacyjnego Windows.
Każdą przeglądarkę można dostosować do swoich potrzeb. Niezależnie od indywidualnych przyzwyczajeń i mniejszej lub większej chęci do sprawdzenia co i gdzie da się zmienić, warto zwrócić uwagę na kilka możliwości:

 • zmiana stopnia powiększenia
  przycisk w prawym dolnym rogu przeglądarki pozwala na powiększenie treści w niej widocznej. Może być to użyteczne dla osób ze słabszym wzrokiem.

  powiększenie widoku okna IE

 • pasek ulubionych
  otwieramy poprzez naciśnięcie przycisku ulubione w lewym górnym rogu przeglądarki.
  Po jego prawej stronie jest także mała zielona strzałka, po naciśnięciu której pasek ulubionych nie chowa się, tylko cały czas pozostaje widoczny.

  pasek ulubionych

  Linki do ulubionych (czyli takie strony, do których chcemy mieć szybki dostęp)  dodajemy poprzez Menu --> Dodaj do ulubionych.

 • ustawienie przeglądarki domyślnej
  IE ustawiamy jako przeglądarkę domyślną w Menu Narzędzia --> Opcje

  Internet Explorer opcje

  W zakładce Programy naciskamy przycisk Ustaw domyślny. Na koniec Naciskamy przycisk Zastosuj w prawym dolnym rogu okienka. 
poniedziałek, 06 sierpnia 2012

Przeglądarka domyślna to przeglądarka, która otwiera się przy kliknięciu w hiperłącze. W systemie można jako jako domyślną przeglądarkę ustawić tylko jedną, choć oczywiście w dowolnej chwili można ja zmienić na inną. Jak to działa? Gdy dostajemy np. maila z linkiem do jakiejś strony i klikniemy w ten link - strona otworzy nam się na tej stronie właśnie w domyślnej przeglądarce.

I od razu ważna uwaga - takie przesyłane mailem linki mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli mail pochodzi od nieznanego adresata - w ogóle tego nie róbmy tego i mail od razu wykasujmy. Kto wie, czy nie zostaniemy przekierowani na stronę, która może zrobić sporo szkód w naszym komputerze i nie tylko. Tym bardziej, że jednym z popularniejszych internetowych oszustw jest przesyłanie maila udającego wiadomość banku, przekierowującego na stronę graficznie bardzo podobną do strony naszego banku i prośbę o zalogowanie się. Gdy to zrobimy - oszust ma pełen dostęp do naszego prawdziwego konta w banku. Wprawdzie wszystkie banki ostrzegają przed tym, ale i tak co jakiś czas wiele osób się nabiera.

piątek, 03 sierpnia 2012

Co to jest przeglądarka internetowa? Pytanie banalne, gdyż każdy z niej korzysta, choć nie każdy wie, że tak to się nazywa.
Jeżeli czytasz te słowa - to znaczy że właśnie połaczyłaś/eś się z internetem. Okno, w którym przeglądasz, czytasz treści w internecie to właśnie przeglądarka internetowa.

Przeglądarki są różne, wszystkie bezpłatne i z  reguły dołączane od razu do systemu operacyjnego czyli Windowsa.
Do najpopularniejszych należą:

 • Internet Explorer

  Internet Explorer

  Przeglądarka Microsoftu, obowiązkowa w każdym komputerze z systemem Windows. Często krytykowana i mająca wielu przeciwników, ale również wielu zwolenników.

 • Mozilla Firefox

  Mozilla Firefox

  Dobra przyjazna przeglądarka, często stosowana, szczególnie przez przeciwników IE.

 • Chrome

  Chrome

  Flagowy produkt firmy Google, szeroko przez nią wspierany. Coraz bardziej popularna.

 • Opera

  Opera

  Nieco mniej znana, ale bardzo przyjazna dla użytkownika.

W kolejnych notkach postaram się opisać ustawienia poszczególnych przeglądarek. Warto dostosować ustawienia do własnych potrzeb i przyzwyczajeń, korzystanie z nich stanie się wówczas łatwiejsze i przyjemniejsze.
Jaka przeglądarka jest najlepsza? Nie podejmuję się odpowiedzi na to pytanie. Sama na co dzień korzystam z IE  i Mozilli, w telefonie miałam kiedyś Operę (w wersji mini - właśnie z przeznaczeniem dla telefonów komórkowych).

A Ty z której korzystasz?

wtorek, 31 lipca 2012

Menu podręczne to bardzo przydatne narzędzie przy pracy z komputerem, także w internecie.  W różnych miejscach ma ono zupełnie inny wygląd - w zależności od tego, gdzie klikniemy prawym przyciskiem myszy.

Tak menu podręczne wyglada np. na Pulpicie komputera:

menu podręczne

tak, gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy na linku strony internetowej:

 menu podręczne

A tak na obrazku:

menu podręczne

Mówiąc w skrócie - menu podręczne zawiera najczęściej używane opcje związane z zaznaczonym obiektem (czyli tym, na kórym kliknęliśmy).

Warto zwrócić uwagę, że na końcu, niektórych opcji jest znaczek strzałki - świadczy to o tym, że po najechaniu myszką na niego, pokaże się podmenu związane z ta opcją.
Jeżeli opcja kończy się trzema kropkami, to wybranie jej otwiera nowe okno.  

 

Tagi: menu
10:31, marzatela , Różne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 lipca 2012

Świat współczesnych technologii to wielkie bogactwo różnorodnych możliwości. Nie wszyscy mieli okazję zetknąć się z komputerem i spróbować znaleźć się w tym świecie. Niektórzy próbują, często błądząc po omacku. 

Ten blog ma być próbą pomocy odnalezienia się w tym świecie. Tym bardziej, że internet to cudowne okno na świat, również dla tych, którzy urodzili się i wychowywali w świecie, w którym ludzie spotykali się w ogrodzie przed domem, a nie na Facebooku, a dzieci bawiły się na trzepaku, doskonale radząc sobie bez komputera i telefonów komórkowych.

Uporządkujmy więc wiedzę, spróbujmy dowiedzieć się więcej. Obsługa komputera wcale nie jest taka trudna, wystarczy zacząć, a z każdym dniem coraz bardziej będziemy poruszać się intuicyjnie po nowych aplikacjach i oglądać nowe strony w internecie. Bez obawy, że coś zepsujemy.

Tagi: komputer
10:21, marzatela
Link Komentarze (1) »
1 ... 11 , 12
 ministat liczniki.org