Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
wtorek, 11 września 2012

Czytając różne treści w internecie czy nawet samemu prowadzać bloga (co wcale nie wymaga wiedzy inofmratycznej) możemy spotkać się z pojęciem tagów. Co to są tagi? To słowa kluczowe opisujące skrótowo temat danej notki czy artykułu.

Są obecne również na wielu blogach. Można je znaleźć pod tytułem notki,a w zbiorczym zestawieniu - w tzw. chmurze tagów. Na tym blogu widoczne sa pośrodku prawej strony:

 chmura tagów

Klikając w któryś z widocznych tu tagów - przechodzi się do wszystkich notek opatrzonych właśnie tym słwoem kluczowym (tagiem).

 

Tagi: blog tag
19:36, marzatela , Internet
Link Komentarze (1) »
sobota, 08 września 2012

Każdy pewnie słyszał o tym, że internet może być niebezpieczny. Niestety, roi się w nim od oszustów i hakerów próbujących wyłudzić informacje oraz podejrzeć nasze loginy i hasła. Czy wiedząc o tym, można nie obawiać się na przykład wchodzić na stronę internetową banku? Czy robić zakupy w sieci? Oczywiście, że można, wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przede wszystkim - program antywirusowy. To podstawa. Powinien być zainstalowany na każdym komputerze, a na podłączonym do internetu - obowiązkowo. Wybór jest tu bardzo duży, również w wersjach bezpłatnych dla użytkowników domowych. Programy takie można bez problemu znaleźć na płytkach dołączanych do różnych pism komputerowych, ale można także pobrać bezpośrednio w internecie.

Jednym z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych jest program Avast. Dostępny jest na stronie:

Avast w wersji free

Wystarczy kliknąć na znajdujący się na stronie przycisk Pobierz

 

Avast free antivirus

Po chwili pojawi się nowe okienko:

pobieranie programu

Po naciśnięciu przycisku Zapisz plik - program zacznie być zapisywany na naszym komputerze. W zależności od szybkości łącza - może to potrwać kilka minut.  Po zapisaniu wystarczy kliknąć na zapisany program i rozpocznie się instalacja. Najlepiej i najprościej jest zatwierdzać tu wszystkie ustawienia domyślne. Program jest w języku polskim, więc nie ma problemu, że wybierzemy jakąś dziwną opcję.
Sama instalacja też trwa kilka minut i wymaga ponownego uruchomienia komputera.
Po zainstalowaniu programu można od razu go zarejestrować (ważny jest adres mailowy). Mamy na to 30 dni - zarówno rejestracja jak i dalsze używanie programu jest także bezpłatne.
Sam program po instalacji będzie cyklicznie łączyć się z internetem, aktualizując bazę znanych wirusów. To działanie prawidłowe. Tak samo jak okresowe skanowanie komputera - czyli sprawdzanie, czy gdzieś nie ma wirusa komputerowego.

 

 

wtorek, 28 sierpnia 2012

Licencja OEM kojarzy się najczęściej z systemem operacyjnym Windows. Jest to licencja związana z jednym konkretnym komputerem i nie może być przeniesiona na inny komputer. Przez to ograniczenie licencja tego typu jest z reguły znacznie tańsza.
Obecnie najczęściej nie występuje w postaci oddzielnej płytki instalacyjnej, a reinstalacja systemu wykonywana jest za pomocą wydzielonej części dysku (partycja Recovery)

Licencja BOX jest to natomiast licencja typu "pudełkowego". Pojedyncza (jednostanowiskowa) licencja tego typu może być przenoszona z jednego komputera na inny - legalność oprogramowania związana jest tylko z tym, na ilu komputerach jednocześnie produkt jest zainstalowany.
Licencja typu BOX jest najczęściej sprzedawana w postaci płytki instalacyjnej   (wraz z kluczem do rejestracji oprogramowania).

Obecnie coraz rzadziej można kupić nowy komputer bez zainstalowanego systemu Windows. Standardowo kupujemy go właśnie z licencją OEM.

Tagi: windows
21:29, marzatela , Komputer
Link Komentarze (9) »
środa, 22 sierpnia 2012

W każdym komputerze znajduje się stacja dysków, do której można włożyć płytkę CD lub DVD. Jaka jest między nimi różnica? Najprościej ujmując - płytki DVD są w nowszej technologii i mają znacznie większą pojemność niż płytki CD. Oznacza to, że nagrywając na płytkę np. zdjęcia - więcej zmieści się ich na płytce DVD niż CD.

płytka CD

Najnowsze komputery wyposażone są już z reguły w stacje DVD i to najczęściej z nagrywarką, ale w starszych bardziej popularne były odtwarzacze (lub nagrywarki) CD.
Nie ma żadnego problemu, aby do napędu DVD włożyć płytkę CD. Normalnie w ten sposób ją odtworzymy, czy też nagramy na niej pliki. W druga stronę to nie działa - napęd CD nie odczyta płyty DVD.

Jak odczytać - jaki napęd mamy w komputerze? Wystarczy wejść w Mój komputer i tam sprawdzić jakie napędy są zainstalowane.
A kupując płytki - warto pamiętać, że te z oznaczeniem RW na końcu (czyli CD-RW i DVD-RW) mają możliwość również kasowania danych na nich zapisanych. Są trochę droższe od zwykłych CD-R i DVD-R, ale czasem taka opcja może być przydatna.

 

Zapraszam też tu:

Słownik pojęć i wyrażeń komputerowych

Tagi: cd dvd
16:32, marzatela , Komputer
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Tytułowe pytanie zadała mi jakiś czas temu jedna ze znajomych. Dla większości internautów pytanie z pewnością jest banalnie oczywiste, ale pomijając tych, którzy nie znają świata bez internetu, a języka angielskiego uczyli się już w przedszkolu, w sieci bywają też internauci mniej obyci w wirtualnej rzeczywistości. O co więc chodzi z tymi lajkami?

Na wielu różnych stronach internetowych można znaleźć takie znaczki (w różnych, mniej lub bardziej rozbudowanych wersjach):

Like it

W wersji angielskiej będzie to Like it! czytane właśnie jako lajk it. Jest to przycisk do wykorzystania przez użytkowników portalu społecznościowego Facebook. Mając konto na tym portalu i klikając na ten przycisk - polecamy daną stronę internetową naszym Facebookowym znajomym. I już.

Tagi: Facebook
09:51, marzatela , Internet
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 sierpnia 2012

Wprawdzie po głośnej sprawie Amber Gold każdy pewnie już słyszał, ale w ramach dmuchania na zimne - na wszelki wypadek jeszcze raz: warto sprawdzić, komu powierzamy pieniądze. Słynna już strona ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego jest tu:

Ostrzeżenia publiczne KNF

Zanim komuś przyjdzie do głowy pomysł na zrobienie dobrego interesu tylko na podstawie reklamy - lepiej tam zajrzeć. Tak na wszelki wypadek.

Tagi: KNF
18:42, marzatela , Ważne strony
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Krótki filmik pokazujący jak dostosować dla własnych potrzeb podstawowe ustawienia przeglądarki internetowej Internet Explorer.

 

piątek, 10 sierpnia 2012

Na wielu stronach internetowych można zapisać się na newsletter. Co to jest? Jest to mail ze skrótem najnowszych i najważniejszych informacji jakie pojawiły się na danej stronie. W samej treści takiego maila najczęściej jest tylko krótki opis i link do całej treści na stronie. Jeśli któryś z tematów newslettera nas zainteresuje - wystarczy kliknąć na łącze i zobaczyć całą treść na stronie nadawcy newslettera.  
Zapisanie się na newsletter jest proste - wystarczy tylko wpisać swój adres mailowy w formularz na stronie. Na blogach Bloxa tez jest to możliwe. Na dole po prawej stronie jest link pozwalający na zapisanie się:

 

 newsletter

Po opublikowaniu nowej notki na blogu - dotrze do nas mail o tym informaujący.
Każdy newsletter ma też, z reguły na końcu wiadomości link, za pomocą którego można zrezygnować z subskrypcji.

 

Tagi: newsletter
10:16, marzatela , Internet
Link Komentarze (3) »
czwartek, 09 sierpnia 2012

Internet Explorer 

Internet Explorer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Jest automatycznie dodawana do systemu operacyjnego Windows.
Każdą przeglądarkę można dostosować do swoich potrzeb. Niezależnie od indywidualnych przyzwyczajeń i mniejszej lub większej chęci do sprawdzenia co i gdzie da się zmienić, warto zwrócić uwagę na kilka możliwości:

 • zmiana stopnia powiększenia
  przycisk w prawym dolnym rogu przeglądarki pozwala na powiększenie treści w niej widocznej. Może być to użyteczne dla osób ze słabszym wzrokiem.

  powiększenie widoku okna IE

 • pasek ulubionych
  otwieramy poprzez naciśnięcie przycisku ulubione w lewym górnym rogu przeglądarki.
  Po jego prawej stronie jest także mała zielona strzałka, po naciśnięciu której pasek ulubionych nie chowa się, tylko cały czas pozostaje widoczny.

  pasek ulubionych

  Linki do ulubionych (czyli takie strony, do których chcemy mieć szybki dostęp)  dodajemy poprzez Menu --> Dodaj do ulubionych.

 • ustawienie przeglądarki domyślnej
  IE ustawiamy jako przeglądarkę domyślną w Menu Narzędzia --> Opcje

  Internet Explorer opcje

  W zakładce Programy naciskamy przycisk Ustaw domyślny. Na koniec Naciskamy przycisk Zastosuj w prawym dolnym rogu okienka. 
poniedziałek, 06 sierpnia 2012

Przeglądarka domyślna to przeglądarka, która otwiera się przy kliknięciu w hiperłącze. W systemie można jako jako domyślną przeglądarkę ustawić tylko jedną, choć oczywiście w dowolnej chwili można ja zmienić na inną. Jak to działa? Gdy dostajemy np. maila z linkiem do jakiejś strony i klikniemy w ten link - strona otworzy nam się na tej stronie właśnie w domyślnej przeglądarce.

I od razu ważna uwaga - takie przesyłane mailem linki mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli mail pochodzi od nieznanego adresata - w ogóle tego nie róbmy tego i mail od razu wykasujmy. Kto wie, czy nie zostaniemy przekierowani na stronę, która może zrobić sporo szkód w naszym komputerze i nie tylko. Tym bardziej, że jednym z popularniejszych internetowych oszustw jest przesyłanie maila udającego wiadomość banku, przekierowującego na stronę graficznie bardzo podobną do strony naszego banku i prośbę o zalogowanie się. Gdy to zrobimy - oszust ma pełen dostęp do naszego prawdziwego konta w banku. Wprawdzie wszystkie banki ostrzegają przed tym, ale i tak co jakiś czas wiele osób się nabiera.
ministat liczniki.org