Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
Kategorie: Wszystkie | Blox | Internet | Komputer | Różne | Ważne strony
RSS
sobota, 08 kwietnia 2017

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia - promocja na książki właśnie o zdrowiu:

 Światowy Dzień Zdrowia

Promocja trwa do niedzieli 9 kwietnia 2017 włącznie.

Książki w promocji

sobota, 18 lutego 2017

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku pracowałam w zespole, w którym średnia wieku pracowników była dość wysoka. Większość moich kolegów była w wieku moich rodziców. Gdy pojawił się tam pierwszy komputer - omijali go szerokim łukiem. Wspólnie z kolegą próbowaliśmy ich zachęcić/nauczyć z korzystania komputera, ale bezskutecznie. Zmieniło się, gdy zainstalowaliśmy grę (o ile pamiętam: Prince of Persia) i zaczęliśmy grać. Na początku się przyglądali, ale potem sami zaczynali próbować. Praca w tym zespole była całodobowa, 7 dni w tygodniu i bywały takie dyżury, że działo się mało - taka gierka zdecydowanie umilała czas.
W krótkim czasie oswoili się z komputerem i zaczęli wykorzystywać go również do innych celów. Jedyny problem był z jednym z kolegów, który przyzwyczajony do pracy na dalekopisie, walił w klawiaturę komputera ze zdecydowanie za dużą siłą.

Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Komputer i to podłączony do internetu jest standardem. Są jednak osoby, które nie załapały się wcześniej na nauką obsługi komputera i teraz w ogóle boją się do niego podejść. Tak naprawdę jednak nigdy nie jest za późno. Uczyłam takich podstaw obsługi komputera wiele osób starszych i wiem, że warto i jest sens. Nawet gdy zaczynało się od postawy "to już nie dla mnie" - po jakimś czasie okazywało się, że łykały bakcyla i z każdym dniem coraz lepiej dawały sobie radę. Potrzebny jest jednak jakiś impuls, a także trochę cierpliwości w tłumaczeniu, że to nic strasznego, z czym senior nie da sobie rady. Osoby, które uczyłam podstaw obsługi komputera potrafią na co dzień korzystać z internetu i komputera, korzystają z Skype'a, poczty elektronicznej, a także z bankowości elektronicznej.  W dodatku jest to wiedza, która sama się rozrasta - im więcej i częściej korzystamy, tym więcej wiemy i śmielej sięgamy po nowości.
Problem pojawia się, gdy dzieci i wnuki nie mają czasu i lub cierpliwości - wówczas trzeba szukać wsparcia zewnętrznego - kursów, literatury itp. Na początek proponuję kurs, który w naprawdę prosty i przystępny sposób odkrywa te tajniki i pokazuje, jak poruszać się z wirtualnym świecie. Powoli i na spokojnie można to wszystko przećwiczyć. Naprawdę zachęcam:

Kurs podstaw obsługi komputera

 

A tu trochę literatury:

 

13:12, marzatela , Różne
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 grudnia 2016

Świąteczna promocja na aplikację do mailingu:

 

Szczegóły tu:

Aplikacja do mailingu


12:59, marzatela , Różne
Link Dodaj komentarz »
środa, 30 listopada 2016

Już za kilka dni Mikołajki. Mając dzieci czy wnuki - wiadomo, że konieczny jest z tej okazji prezent. Gdy ja byłam dzieckiem - prezenty były wkładane do butów (porządnie wyczyszczonych poprzedniego dnia - do brudnych Mikołaj niczego nie wkładał). Głównie były to słodycze, większe prezenty dostawało się pod choinkę, w Wigilię.

A dzisiaj? Pewnie zwyczaje się zmieniły, ale tradycję należy pielęgnować. Biorąc pod uwagę, że mamy XXI wiek - może trzeba pomyśleć o prezencie na miarę naszych czasów? Czyli książka, ale w formie ebooka?

Warto zerknąć - akurat jest promocja na literaturę dla dzieci i młodzieży.

Promocja na ebooki 

Promocja trwa do 6 grudnia 2016r.

Szczegóły promocji

wtorek, 25 października 2016

Samorządowy System Ostrzegania

Po lipcowej powodzi w Gdańsku zainteresowałam się systemem powiadamiania o zagrożeniach. Znalazłam to:

Regionalny system ostrzegania

Co jakiś czas dostaję informację o silnych wiatrach itp. Powiadomienia aplikacji dotyczą jednak całego województwa (w moim przypadku - pomorskiego), a więc dość dużego obszaru. Zaczęłam szukać dalej i znalazłam serwis powiadomień samorządowych:

Samorządowy Informator SMS

Na stronie rejestracyjnej wystarczy wybrać interesujące nas miasto/gminę. Kolejny krok to wpisanie numeru telefonu i wybranie miejscowości czy dzielnic, dla których chcemy otrzymywać powiadomienia. Po zatwierdzeniu dostaniemy SMS z kodem do zakończenia rejestracji - wpisujemy go na stronę i gotowe.

Zarejestrowałam się tydzień temu - do tej pory nie dostałam jeszcze żadnej informacji o zagrożeniach. Przed nami jednak okres jesiennych burz i sztormów, więc pewnie uda się przetestować w praktyce system ostrzegania.

piątek, 19 sierpnia 2016

Kto lubi fotografować? Obchodzimy dziś Światowy Dzień Fotografii. 

Ja lubię fotografować, choć nie czuję się tu przesadnie utalentowana. Pewnie dlatego, że zmysłu plastycznego nie mam za grosz.Aparat też mam tylko taki sobie, ale w końcu ćwiczenie czyni mistrza, więc ćwiczę :)

A tu promocja książek, ebooków i kursów video właśnie z dziedziny fotografii. Wszystkie pozycje tańsze o 25%.

Światowy Dzień Fotografii

 

Lista pozycji w promocji

Promocja trwa w dniach 19-20sierpnia 2016r.

18:05, marzatela , Różne
Link Komentarze (2) »
czwartek, 04 sierpnia 2016

Przeglądając ranking blogów na Bloxie:

TOP 1000

wyraźnie widać, że czołowe miejsca zajmują tam blogi kulinarne. Zdecydowanie właśnie ten gatunek blogowania jest najpopularniejszy. Cóż, kuchnia nigdy nie była moim królestwem, mnie to więc nie dotyczy. Choć właśnie blogi kulinarne stały się inspiracją do stworzenia tego blogu. Mam koleżankę, która w kuchni wyczynia przepyszne cuda i od dawna namawiam ją do założenia blogu, w którym mogłaby to wszystko pokazywać i opisywać. Dlatego założyłam nowy blog, z kategorią Blox, gdzie opisuję jak założyć i prowadzić blog na tej platformie. Z czasem się to wszystko rozrosło - w ostatnia niedzielę minęły 4 lata od powstania tego blogu.
Koleżanka własnego nadal nie założyła, ale ciągle wierzę, że w końcu się zdecyduje.

A dla wszystkich blogerów kulinarnych świetna książka poświęcona fotografii kulinarnej.
Dziś, 4 sierpnia 2016r. - w promocji za pół ceny.

 

12:05, marzatela , Blox
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 lipca 2016

Na swoim komputerze mam (miałam) zainstalowany system operacyjny Windows 7. W sumie byłam zadowolona - stabilny, przewidywalny i prosty w obsłudze. Przyzwyczaiłam się i pewnie dlatego, gdy od kilku miesięcy zaczęłam dostawać informacje o możliwości pobrania bezpłatnej wersji Windows 10, ignorowałam je (choć nie odrzucałam). Jakoś nie miałam przekonania, tym bardziej, że układ "kafelkowy" mało mi się podobał. Wprawdzie to kwestia przyzwyczajenia, ale było mi dobrze z tym, co jest.

Niestety, w końcu jednak musiałam się przestawić i przeinstalować system czyli pobrać i zainstalować Windows 10. Możliwość pobrania bezpłatnej wersji wygasa już niedługo - 29 lipca 2016r. Wprawdzie Windows 7 nadal będzie funkcjonował, ale gdy przestanie być wspierany przez Microsoft, po jakimś czasie mogą się pojawić problemy np.ze sterownikami. Oczywiście nie mam zamiaru też płacić.  Wprawdzie cena Windows 10 dla użytkowników domowych nie jest jeszcze znana (przynajmniej ja nie trafiłam na takie informacje), ale dla firm ma to być 7 dolarów miesięcznie. I jest to zapowiedzią, że w przyszłości Windows nie będzie już kupowany np. z nowym komputerem, ale będzie to po prostu usługa.
Ciekawe tylko, jak będzie można z niej korzystać przy braku połączenia z internetem?

 Windows 10

W każdym razie - wczoraj wieczorem zaczęłam ściągać, a dziś rano zainstalowałam. Poszło szybko (no w miarę, w sumie kilka godzin to trwało) i teraz mam już Windows 10. Muszę się przestawić, co chyba jednak nie będzie takie trudne.
Póki co, zauważyłam, że brakuje opcji hibernacji komputera, jest tylko usypianie.

 

 

Windows 10

 

Tagi: windows
22:28, marzatela , Komputer
Link Komentarze (2) »
piątek, 01 lipca 2016

Na temat Facebooka, jego wad i zalet powiedziano i napisano już tak wiele, ze nie warto powtarzać.  Ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników i mnóstwo argumentów za i przeciw. Nie będę z tym polemizować, każdy ma prawo do własnego zdania. Na pewno jednak jest to największy i najpopularniejszy portal społecznościowy i to o zasięgu globalnym.

Każdy, kto ma konto na FB wie, że podsuwane są tam listy osób, które mogą być znajomymi. Nie wiem jak wygląda algorytm tworzenia takiej listy, ale w niektórych przypadkach nawet nie ma żadnych wspólnych znajomych. Skąd więc wzięli się na liście? Ja sama z reguły nie reaguję i nie wysyłam zaproszeń do takich potencjalnych znajomych, choć czasem robię wyjątek - dla osób będących członkami tych samych grup, co ja i z co najmniej kilkoma wspólnymi znajomymi. Podobną zasadę stosuję przy akceptacji/odrzucaniu otrzymywanych zaproszeń do grona znajomych. Inna sprawa, że Facebook nie jest sensem mojego życia, nie zamieszczam tam żadnych informacji osobistych, nie wstawiam selfie itp. Nie bardzo rozumiem więc, dlaczego od kilku miesięcy moimi znajomymi chcą zostać różni pracownicy armii USA? Niektórzy z USA, inni z Afganistanu? Większość zdjęć na profilach w mundurach wojskowych. W jaki sposób trafili na mój profil? I nie tylko na mój - jedna z moich znajomych (ze świata realnego, nie FB) też dostaje takie zaproszenia. W jej przypadku mogę to jeszcze zrozumieć - młoda, ładna, publikuje sporo swoich zdjęć i to dostępnych publicznie - jest zupełnym moim przeciwieństwem.

Jakoś mam dziwne wrażenie, że wszystkie te profile są całkowicie fałszywe, a osoby za nimi stojące nie mają uczciwych zamiarów. Nie trafiłam wprawdzie na żadne info czy i w jaki sposób jest to wykorzystywane, ale osoby będące w gronie naszych znajomych mają zdecydowanie większy dostęp do tego, co publikujemy na FB. Łatwiej mogą też rozsyłać różnego rodzaju fałszywki czy wirusy wśród naszych znajomych. Niestety, ale w internecie trzeba bardzo uważać, nawet na wiadomości i pliki otrzymywane od znajomych - kto wie, czy nie padli oni ofiarą takiego działania. Jednemu z moich znajomych ostatnio się to przydarzyło - na jego wallu zaczęły się pojawiać dziwne informacje - publikowane niby przez niego, ale on sam nie miał o tym żadnego pojęcia. Lepiej uważać.


 

Tagi: Facebook
23:58, marzatela , Internet
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 maja 2016

Od pewnego czasu na blogach platformy Blox pojawiło się kilka nowości, których trudno nie zauważyć. Przede wszystkim pod każą notką pojawiły się polecane wpisy, powiązane tematycznie z tematem notki. Wygląda to tak: 

Polecane wpisy 

Niektóre z tych polecanych wpisów prowadzą do innych notek tego samego blogu, niektóre do innych blogów.
Moim zdaniem bardzo dobry pomysł, nie tylko pozwala na rozszerzenie tematu notki, ale także umożliwia poznanie innych ciekawych blogów. Kto wie, na co trafimy?

Opcja ta jest domyślnie włączona na wszystkich blogach, ale można wyłączyć, rezygnując z polecanych wpisów. Robimy to w zakładce Ustawienia --> Wpisy

Polecane wpisy

Na samym dole znajduje się pole kombi, w którym możemy wybrać włączone lub wyłączone.

Polecane wpisy

No i oczywiście, jak po każdych wprowadzonych zmianach - zapisujemy.

Tagi: blog blox
22:30, marzatela , Blox
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12ministat liczniki.org