Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
Blog > Komentarze do wpisu

Nigdy nie jest za późno czyli seniorzy do komputera

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku pracowałam w zespole, w którym średnia wieku pracowników była dość wysoka. Większość moich kolegów była w wieku moich rodziców. Gdy pojawił się tam pierwszy komputer - omijali go szerokim łukiem. Wspólnie z kolegą próbowaliśmy ich zachęcić/nauczyć z korzystania komputera, ale bezskutecznie. Zmieniło się, gdy zainstalowaliśmy grę (o ile pamiętam: Prince of Persia) i zaczęliśmy grać. Na początku się przyglądali, ale potem sami zaczynali próbować. Praca w tym zespole była całodobowa, 7 dni w tygodniu i bywały takie dyżury, że działo się mało - taka gierka zdecydowanie umilała czas.
W krótkim czasie oswoili się z komputerem i zaczęli wykorzystywać go również do innych celów. Jedyny problem był z jednym z kolegów, który przyzwyczajony do pracy na dalekopisie, walił w klawiaturę komputera ze zdecydowanie za dużą siłą.

Od tamtych czasów wiele się zmieniło. Komputer i to podłączony do internetu jest standardem. Są jednak osoby, które nie załapały się wcześniej na nauką obsługi komputera i teraz w ogóle boją się do niego podejść. Tak naprawdę jednak nigdy nie jest za późno. Uczyłam takich podstaw obsługi komputera wiele osób starszych i wiem, że warto i jest sens. Nawet gdy zaczynało się od postawy "to już nie dla mnie" - po jakimś czasie okazywało się, że łykały bakcyla i z każdym dniem coraz lepiej dawały sobie radę. Potrzebny jest jednak jakiś impuls, a także trochę cierpliwości w tłumaczeniu, że to nic strasznego, z czym senior nie da sobie rady. Osoby, które uczyłam podstaw obsługi komputera potrafią na co dzień korzystać z internetu i komputera, korzystają z Skype'a, poczty elektronicznej, a także z bankowości elektronicznej.  W dodatku jest to wiedza, która sama się rozrasta - im więcej i częściej korzystamy, tym więcej wiemy i śmielej sięgamy po nowości.
Problem pojawia się, gdy dzieci i wnuki nie mają czasu i lub cierpliwości - wówczas trzeba szukać wsparcia zewnętrznego - kursów, literatury itp. Na początek proponuję kurs, który w naprawdę prosty i przystępny sposób odkrywa te tajniki i pokazuje, jak poruszać się z wirtualnym świecie. Powoli i na spokojnie można to wszystko przećwiczyć. Naprawdę zachęcam:

Kurs podstaw obsługi komputera

 

A tu trochę literatury:

 

sobota, 18 lutego 2017, marzatelaPolecane wpisy

  • Majówkowa wyprzedaż

    Tylko do końca dnia 3 maja 2017 - kursy komputerowe tańsze nawet o 90% Jest tam sporo ciekawych promocji, także dla dzieci i dla seniorów: Kursy komputerowe

  • Pomysł na Mikołajki

    Już za kilka dni Mikołajki. Mając dzieci czy wnuki - wiadomo, że konieczny jest z tej okazji prezent. Gdy ja byłam dzieckiem - prezenty były wkładane do butów (

  • Światowy Dzień Fotografii

    Kto lubi fotografować? Obchodzimy dziś Światowy Dzień Fotografii. Ja lubię fotografować, choć nie czuję się tu przesadnie utalentowana. Pewnie dlatego, że zmysł

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2017/12/12 12:20:27
Dokładnie seniorzy też mogą używać komputera bez przeszkód, fajnie że są nawet takie specjalne kursy dla nich organizowane.
-
2017/12/22 09:28:35
No oczywiście że nigdy nie jest za późno, ostatnio nawet moja mama zaczęła korzystać z komputera i bardzo dobrze jej idzie. Fajne artykuły możecie też poczytać na ten temat: kliknij tutaj :) Pozdrawiam serdecznie.
-
Gość: Adams, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/01/03 08:12:39
Świetna sprawa, oczywiście również uważam że nawet seniorzy mogą uczyć się komputera:)
_________
Teraz Fakty
-
2018/02/23 12:19:20
No dokładnie, ja teraz babcie uczę obsługi komputera bo bardzo by chciała takie podstawy umieć. Warto nauczyć seniorów obsługi.
-
2018/06/03 19:40:04
Ja również uważam, że na naukę nigdy nie jest za późno. Moja babcia również nauczyła się obsługiwać zarówno komputer, jak i urządzenie wielofunkcyjne, mimo że na początku sprawiało jej to ogromną trudność - chcieć to móc...
-
2018/06/08 12:33:29
Zgadzam się z tym wpisem po całości. Świat komputerów wcale nie jest trudny i na prawdę wystarczy minimum wiedzy oraz logicznego myślenia żeby się w tym wszystkim połapać. Taka jest prawda :D To tylko wygląda na trudne i skomplikowane. Najlepszym przykładem na to są dzieci, które w kilka chwil potrafią ogarnąć np smart fona, nie mając praktycznie żadnej wiedzy o tym. ;)
___
memorabbit.pl
-
2018/07/29 00:15:53
Bardzo fajnie, że coraz więcej osób starszych decyduje się na naukę obsługi komputera. Jest to przecież bardzo przydatne narzędzie, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zresztą, w sieci istnieje niejeden sklep, który oferuje coraz to nowsze urządzenia z przeznaczeniem właśnie dla seniorów.ministat liczniki.org