Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
Blog > Komentarze do wpisu

Płyty CD i DVD

W każdym komputerze znajduje się stacja dysków, do której można włożyć płytkę CD lub DVD. Jaka jest między nimi różnica? Najprościej ujmując - płytki DVD są w nowszej technologii i mają znacznie większą pojemność niż płytki CD. Oznacza to, że nagrywając na płytkę np. zdjęcia - więcej zmieści się ich na płytce DVD niż CD.

płytka CD

Najnowsze komputery wyposażone są już z reguły w stacje DVD i to najczęściej z nagrywarką, ale w starszych bardziej popularne były odtwarzacze (lub nagrywarki) CD.
Nie ma żadnego problemu, aby do napędu DVD włożyć płytkę CD. Normalnie w ten sposób ją odtworzymy, czy też nagramy na niej pliki. W druga stronę to nie działa - napęd CD nie odczyta płyty DVD.

Jak odczytać - jaki napęd mamy w komputerze? Wystarczy wejść w Mój komputer i tam sprawdzić jakie napędy są zainstalowane.
A kupując płytki - warto pamiętać, że te z oznaczeniem RW na końcu (czyli CD-RW i DVD-RW) mają możliwość również kasowania danych na nich zapisanych. Są trochę droższe od zwykłych CD-R i DVD-R, ale czasem taka opcja może być przydatna.

 

Zapraszam też tu:

Słownik pojęć i wyrażeń komputerowych

środa, 22 sierpnia 2012, marzatela
Tagi: dvd cdPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:ministat liczniki.org