Wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o komputerach i internecie, ale wstydzicie się zapytać...
Blog > Komentarze do wpisu

Licencja OEM i BOX

Licencja OEM kojarzy się najczęściej z systemem operacyjnym Windows. Jest to licencja związana z jednym konkretnym komputerem i nie może być przeniesiona na inny komputer. Przez to ograniczenie licencja tego typu jest z reguły znacznie tańsza.
Obecnie najczęściej nie występuje w postaci oddzielnej płytki instalacyjnej, a reinstalacja systemu wykonywana jest za pomocą wydzielonej części dysku (partycja Recovery)

Licencja BOX jest to natomiast licencja typu "pudełkowego". Pojedyncza (jednostanowiskowa) licencja tego typu może być przenoszona z jednego komputera na inny - legalność oprogramowania związana jest tylko z tym, na ilu komputerach jednocześnie produkt jest zainstalowany.
Licencja typu BOX jest najczęściej sprzedawana w postaci płytki instalacyjnej   (wraz z kluczem do rejestracji oprogramowania).

Obecnie coraz rzadziej można kupić nowy komputer bez zainstalowanego systemu Windows. Standardowo kupujemy go właśnie z licencją OEM.

wtorek, 28 sierpnia 2012, marzatela
Tagi: windowsPolecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: italukk, *.zdnet.com.pl
2013/04/23 13:04:39
Licencja OEM jest dość zwodnicza, bo zdarzają się próba przeniesienia systemu na inną maszynę i tutaj zaczynają się niespodzianki. Polecam artykuł odnośnie kar za oprogramowanie, z tym, że w firmie, ale do osób fizycznych też można to odnieść.
-
2013/04/24 07:04:05
@Italukk
Licencja OEM jest zwodnicza? Dziwne podejście. Jest przypisana do konkretnego komputera. Próba przeniesienia na inny to nie żadna niespodzianka tylko łamanie warunków licencji.
-
2013/08/18 10:34:06
@marzatela
zwodnicza w tym sensie, że normalny użytkownik tzw. Kowalski nie ma w zwyczaju patrzyć na to na jakiej licencji jest np. Office 2013, użytkownik po prostu kupuje i chce używać, a później po 4 latach chce zmienić sprzęt bo już traci swoją wydajność, lub po prostu stracił swój okres życia (szczególnie laptopy) i mamy problem, sprzedawcy z reguły nie mówią nam tego, a na pudełkach nie specjalnie ta informacja jest udostępniana, któregoś razu chciałem się dowiedzieć, na jakiej licencji jest Office 2013, na pudełku żadnej informacji, co prawda po cenie domyślałem się że to OEM ale sprawdzę i było jak myślałem ;) ale musieliśmy wejść do systemu i zobaczyć opis, który z resztą też nie był specjalnie prosto napisany
-
2013/08/18 18:24:31
@Italukk
W ten sposób patrząc - to w każdym sklepie możemy zostać oszukani np. kupując przeterminowany produkt. Przy zakupie komputera - warto wcześniej sprawdzić co jest nam potrzebne.
Choć to co opisujesz - wydaje się dziwne. W pudełku wersja OEM? Z reguły takie instalacje są na konkretnym komputerze, już przy zakupie.
-
Gość: italukk, *.toya.net.pl
2013/08/20 22:17:41
@marzatela
można i tak, ale czy ktoś traktuje program który wymaga daty ważności? bo np. po dwóch latach się zepsuje, raczej każdy traktuje program jako coś trwałego, tutaj już wchodzimy w filozoficzne myśli :]

wracają do licencji, tak zarówno system Windows teraz już 7, 8 jak i pakiety biurowe można kupić oddzielnie jako OEM, i jest tam napisane: Jednokrotny zakup na cały okres eksploatacji komputera PC; brak możliwości przeniesienia licencji ;)

www.itauditor.pl
-
2013/08/21 11:07:14
@Italukk
No owszem, ale dlatego warto sprawdzać co się kupuje, a nie co nam się wydaje.

A o tym boxowych OEM-ach nie wiedziałam, dzięki za info.
-
Gość: guniu, *.cable.net-inotel.pl
2013/11/02 17:21:26
A to ja mam pytanie: Co jeśli padnie mi karta graficzna albo płyta główna w kompie? Muszę kupić nową, wymienić, i co wtedy, nie mam systemu? Bo to jak nowy komp? Czy wszystkie części (płyta główna, procesor, karta graficzna) muszą być nowe, żeby nie dało się zainstalować ponownie tego systemu? Gdzie jest ta granica postrzegania czy to już nowy komp, czy jeszcze stary?
-
2013/11/02 21:35:04
@Guniu
Karta graficzna nie ma tu związku. Od strony praktycznej przećwiczyłam wymianę płyty głównej - licencja OEM jest w takim przypadku nadal ważna.
-
Gość: Mich@lius, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/12/11 01:28:11
Licencja OEM jest ważna - powiązana jest z konkretną PG - Płytą Główną - można zmieniać wszystko inne - ale tak jest tylko w przypadku win7, 8 i pewnie 10 - jeszcze nie testowałem - nie miałem okazji. W starszych Windowsach tzn. XP i Vista licencja taka związana była z numerem generowanym na podstawie numerów seryjnych części komputera i jeżeli zmieniłeś np. kartę graf. to w niedługim czasie w prawym dolnym rogu miałeś komunikat o tym, że prawdopodobnie padłeś ofiarą oszustwa - dział się tak nawet jeśli po wymianie nie instalowałeś windy od początku - trzeba było dzwonić do MS Polska i się tłumaczyć zanim ci podali kod aktywacjiministat liczniki.org